Zabranom na opoziciju
Izdvajamo
- Budući da nije imala ozbiljnu konkurenciju, Machado je na predizborima osvojila više od 90 posto glasova. Opozicija je predizbore održala samostalno, bez pomoći državnih institucija koje su se oglušile o apele da im se pruži logistička podrška. Poziv na sudjelovanje dobilo je 20 milijuna ljudi, više od dvije trećine ukupnog stanovništva Bolivarske Republike.
Povezani članci
- UNHCR: 12 hiljada ljudi izbjeglo iz Nigerije u Čad
- Policija u Berlinu prekinula proteste protivnika mjera protiv COVID-19
- Tirkizno-zeleni ministar Alma Zadić: Od djeteta izbjeglice do ministra pravde
- Vještačka inteligencija u glavama ljudi
- UN stručnjaci pozivaju Iran da zaustavi progon Baha’ija i drugih vjerskih manjina
- Studije pokazale da buster doza vakcine pruža veću zaštitu od omikrona
Foto: Carlos Becerra/Getty Images
Ukoliko američki pritisci ne urode plodom, opozicija može predložiti drugog kandidata, no procjenjuje se da bi to koristilo Maduru, jer se Machado smatra jedinom opozicijskom političarkom koja ima kapacitet predstavljati ujedinjenu i dobro organiziranu opoziciju
Piše: Tena Erceg
Vrhovni sud u Venezueli 30. je listopada poništio rezultate predizbora, koje su opozicijske stranke održale tjedan dana ranije kako bi izabrale protukandidata predsjedniku Nicolasu Maduru na izborima koji će se održati nagodinu. Ovi predizbori prvi su od dolaska Madura na vlast u proljeće 2013. godine, pa se i ujedinjeni nastup opozicije smatra prvom ozbiljnom šansom za njegovo svrgavanje.
Na poništenim predizborima uvjerljivo je pobijedila Maria Corina Machado iz liberalne stranke Vente Venezuela. Sud je najavio i provođenje temeljite istrage o navodnim makinacijama, pa je izvjesno da će se u idućim mjesecima politička situacija u Venezueli zaoštravati. Opozicijski predizbori događaju se u kontekstu duboke ekonomske krize pogoršane američkim sankcijama koje traju od dolaska Madura na vlast. Ideološki motivirane ekonomske sankcije, usmjerene protiv antiimperijalističkog nasljeđa pokojnog predsjednika Huga Chaveza, najviše se odnose na industriju nafte, plina i zlata, a prema procjenama UN-ovog ureda za ljudska prava značajno su doprinijele humanitarnoj krizi zbog koje je zemlju napustilo više od sedam milijuna ljudi.
Madura se, s druge strane, optužuje za korupciju i loše upravljanje državom u kojoj polovica stanovništva unatoč golemim rezervama nafte živi ispod granice siromaštva, te masovna kršenja ljudskih prava u cilju gušenja opozicijskog djelovanja, koje uključuje i nekoliko neuspješnih pokušaja državnog udara. Nakon godina pripremanja terena iscrpljivanjem stanovništva Venezuele sankcijama, tamošnja opozicija, tradicionalno poduprta SAD-om, ponovno je spremna suočiti se s Madurom. Sve svoje karte stavila je na Machado, žestoku zagovornicu tržišne ekonomije, privatizacije i obračuna s naslijeđem čavizma, zbog čega ju se smatra predstavnicom ekstremnog krila opozicije.
Budući da nije imala ozbiljnu konkurenciju, Machado je na predizborima osvojila više od 90 posto glasova. Opozicija je predizbore održala samostalno, bez pomoći državnih institucija koje su se oglušile o apele da im se pruži logistička podrška. Poziv na sudjelovanje dobilo je 20 milijuna ljudi, više od dvije trećine ukupnog stanovništva Bolivarske Republike.
Tajni pregovori o održavanju slobodnih izbora, u kojima sudjeluje i SAD, započeli su u Meksiku 2021. Ti su pregovori prošlog tjedna rezultirali dogovorom opozicije i vlade da će se u drugoj polovici iduće godine održati slobodni izbori, a kao znak dobre volje Madurova vlada iz zatvora je pustila pet od ukupno dvjestotinjak političkih zatvorenika. Maduro je pristao i na uvjet da provedbu izbora nadziru međunarodni promatrači, a zauzvrat su predstavnici SAD-a obećali da će olabaviti sankcije koje se odnose na sektore nafte, plina i zlata.
Vlada je tada odbila ukinuti zabranu sudjelovanja na izborima nekolicini kandidata, među kojima je i Machado. Ona je u lipnju dobila 15-godišnju zabranu obnašanja javne funkcije zbog pozivanja na stranu vojnu intervenciju, kao i ranijeg podržavanja opozicijskog političara Juana Guaídoa, koji se 2019. u sklopu pokušaja državnog udara bio proglasio predsjednikom države. Odluka o zabrani političkog djelovanja Machado donesena je u vrijeme kada su ankete počele bilježiti porast njezine popularnosti, koja navodno premašuje Madurovu popularnost.
“Vjerujem da je Maduro svjestan, a to je jasno i svima ostalima, da ću ga pomesti na izborima”, izjavila je Machado uoči predizbora, rekavši i da zabrana njenog sudjelovanja u izborima “ne samo da nije demoralizirala njezine pristaše već je stvorila novi entuzijazam koji nitko nije očekivao”. Već tjedan dana kasnije, međutim, Vrhovni sud poništio je predizbore, na što je američki State Department reagirao apelom na Madura da se “pridržava obećanja koja je dao potpisivanjem političkog sporazuma”, naime, “američka vlada poduzet će akcije ako Maduro i njegovi predstavnici ne ispune svoje obaveze”.
Ukoliko američki pritisci ne urode plodom, opozicija može predložiti drugog kandidata, no procjenjuje se da bi to koristilo Maduru, jer se Machado smatra jedinom opozicijskom političarkom koja ima kapacitet predstavljati ujedinjenu i dobro organiziranu opoziciju.