SAD uvele sankcije Rusiji: Na spisku velike kompanija i ruska elita
Povezani članci
- Borut Pahor novi slovenski predsjednik: “Ovo je početak nove nade i novog vremena”
- Počeli pregovori SAD-a i Turske o izručenju Gulena
- SAD razmatra strategiju borbe protiv ISIL-a
- Bivše avganistanske tužioce proganjaju kriminalci koje su poslali u zatvor
- Macronu opala podrška na 54 posto
- Ulazak neonacista u EP je sveprisutna bojazan uoči izbora
Foto: EPA-AFE
Sjedinjene Američke Države su Rusiji uvele sankcije, otkrio je to predsjednik Joe Biden u obraćanju povodom, kako je to nazvao, “početka ruske invazije na Ukrajinu”, a što je potvrdilo Ministarstvo finansija.
Biden je rekao da je riječ o prvoj tranši američkih sankcija Rusiji, koje obuhvataju dvije velike finansijske institucije iz Rusije, rusku elitu i članove njihovih porodica.
“Ovi potezi će efektivno odsjeći rusku vladu od finansija sa zapada”, rekao je on.
Također je najavio da premješta dodatne trupe i opremu za jačanje saveznika u baltičkim zemljama, na istočnom krilu NATO-a, ali je jasno stavio do znanja da se SAD neće boriti protiv Rusije.
Ministarstvo finansija SAD-a je objavio informaciju o uvođenju sankcija, a na listi se našla jedna od najvećih ruskih banaka Promsvayazbanke (PSB) i 17 njenih podružnica, među kojima su i finansijska i tehnološka preduzeća. Sankcije će pogoditi i banku BELVEB OJSC koja posluje u Bjelorusiji.
Osim banke, na crnoj listi su i ruska razvojna institucija VEB i 25 njenih podružnica, dva kontejnera – Fesco Magadan i Fesco Moneron, te dva naftna tankera Linda i Pegas, kao i teretni brod Baltic Leader.
Pod sankcijama je i profesionalni fudbalski klub CSKA s obzirom na to da je glavni dioničar državna korporacija VEB.
Osim kompanija, na udaru je i ruska elita, odnosno utjecajni Rusi iz Putinovog najužeg kruga, a za koje se vjeruje da su učestvovali u aktivnostima ruskog režima koje se odnose na invaziju.
Tako je SAD sankcije uvela direktoru ruske Federalne službe sigurnosti Aleksandru Bortnikovu i njegovom sinu, prvom zamjeniku šefa kabineta predsjednika Sergeja Kirijenka i njegovom sinu, glavnom izvršnom direktoru Promsvyazbank Petra Fradkova, kao i njegovoj najbližoj rodbini.
Lista se razlikuje od uobičajenih sankcija koje sastavlja američki Ured za kontrolu strane imovine finansijskih institucija (OFAC) i sadrži ustanove koje podliježu sankcijama koje su manje od potpune blokade. Finansijska ograničenja za kompanije sa ove posebne liste uključuju zabranu pružanja određenih dobara i usluga.
“U ovom slučaju riječ je sankcijama protiv državnog duga Rusije”, pojasnilo je Ministarstvo finansija SAD-a.
Do ove reakcije američke vlasti je došlo nakon što je ruski parlament odobrio Vladimiru Putinu slanje trupa u dva područja istočne Ukrajine, koja su pod kontrolom proruskih pobunjenika. Osim toga, Putin je proglasio nezavisnost dva regiona u Ukrajini – Luganska i Donjecka.
Predsjednik SAD-a je iznio mogućnost da diplomatija ipak ublaži krizu na istoku Evrope i rekao je da će oni ostati otvoreni za razgovore s Rusijom i njenim partnerima, kako bi se spriječio sveopći rat.