Počeli pregovori SAD-a i Turske o izručenju Gulena
Povezani članci
- Jedanaestero poginulih i 45 nestalih u jakim kišama u Japanu
- Kijev i SAD traže kontrolu ruskog humanitarnog konvoja na granici s Ukrajinom
- Najmanje 13 poginulih u eksploziji dvije bombe u Damasku
- Breivik računao na pomoć HSP-a i HDSSB-a
- Egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi odobrio antiteroristički zakon i uspostavu posebnih sudova
- Maas: Auschwitz je njemačka vječna odgovornost
Predstavnici Ministarstva pravde i Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država počeli su u Ankari razgovore sa turskim kolegama o zahtjevu za izručenje muslimanskog sveštenika Fethullaha Gulena, javila je danas Al Jazeera.
Turske vlasti su saopštile da će tokom dvodnevnih pregovora iznijeti veliki broj dokaza o umiješanosti Gulena za pokušaj nedavnog vojnog udara.
Američka delegacija će provjeriti navode turskih vlasti da iza pokušaja tog udara stoji Gulen, a dolazak Amerikanaca u Ankaru je značajan, navodi se u tekstu, jer se, između ostalog, očekuje i posjeta potpredsjednika SAD Joe Bidena za nekoliko dana turskoj prijestonici.
Predviđen je susret i sa pripadnicima vojske koji su optuženi za učešće u vojnom udaru.
Turska je ranije zatražila izručenje Gulena, nakon čega je američko Ministarstvo pravde turskom Ministarstvu pravde poslalo pismo u kojem je predloženo slanje delegacije iz SAD-a u Tursku ili slanje turske delegacije u SAD, kako bi otpočeli razgovori o tom pitanju.
Ministarstvo pravde Turske je predložilo da prvo u Ankaru dođe delegacija iz SAD-a, a da potom i delegacija iz Turske otputuje u SAD, javila je Anadolija.
Gulen godinama živi u Pensilvaniji i američke vlasti žele da provjere optužbe na njegov račun.
Turska i SAD imaju sporazum o ekstradiciji, a Washington tvrdi da je neophodan dokaz da je Gulen direktno umiješan u pokušaj vojnog udara 15. jula, kada je pokušan i atentat na predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğan, koji je u tom trenutku bio na odmoru.
– Turski predstavnici će američkoj delegaciji predati dokumentaciju o tome, ali pitanje je hoće li ona biti uvjerljiva i postoji li dovoljno snažna politička volja za to – navodi Al Jazeera.