SAD se neće ponovo pridružiti Sporazumu o ‘Otvorenom nebu’
Povezani članci
- Gotovo 890.000 izbjeglica može se vratiti u Siriju
- EK predložila produljenje kontrole na unutarnjim granicama Schengena za najviše šest mjeseci
- Operacija ‘Sofija’: Spašeno 33.000 migranata na moru
- Odblokiran granični prijelaz između SAD-a i Kanade
- Prosvjedi u SAD: oko 3.000 ljudi okupilo se na Times Squareu
- Tajvan kaže da kineski avioni i brodovi izvode vježbu simulacije napada
foto: cnas
Taj sporazum, koji je omogućavao letove za nadzor nad vojnim objektima u obje zemlje, SAD su napustile u novembru prošle godine.
SAD su obavijestile Rusiju da se neće ponovo pridružiti Sporazumu o ‘Otvorenom nebu’, uslijed čega će na snazi ostati samo jedan pakt Washingtona i Moskve o kontroli naoružanja, prenosi Beta.
Taj sporazum, koji je omogućavao letove za nadzor nad vojnim objektima u obje zemlje, SAD su napustile u novembru prošle godine, za vrijeme mandata bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Trump nije ništa učinio da produži važenje jedinog preostalog sporazuma s Rusijom o kontroli naoružanja, poznatog kao Novi START, ali je administracija predsjednika Joea Bidena ubrzo po preuzimanju dužnosti dogovorila s Moskvom njegovo petogodišnje produženje i započela reviziju odluke o povlačenju iz Sporazuma o ‘Otvorenom nebu’.
Zvaničnici su naveli da je revizija završena i da je zamjenica američkog državnog sekretara Wendy Sherman obavijestila zamjenika šefa ruske diplomatije Sergeja Rjabkova da Washington neće ponovo pristupiti Sporazumu o ‘Otvorenom nebu’.
Izgradnja povjerenja između Rusije i SAD-a
Odluka je donijeta dok se obje strane pripremaju za samit predsjednika SAD-a i Rusije, Joea Bidena i Vladimira Putina, zakazan za 16. juni u Ženevi. Oni će pokušati da nađu zajednički jezik poslije naglog pogoršanja odnosa koji su pali na najniži nivo u više decenija.
Donji dom ruskog parlamenta je prošle nedjelje odobrio povlačenje Rusije iz Sporazuma o ‘Otvorenom nebu’.
Cilj Sporazuma o ‘Otvorenom nebu’ bio je izgradnja povjerenja između Rusije i Zapada, tako što je više od 30 njegovih potpisnica dobilo mogućnost da obavlja izviđačke letove nad teritorijama drugih članica pakta radi prikupljanja informacija o vojnim snagama i aktivnostima.
Više od 1.500 takvih letova izvedeno je od stupanja Sporazuma na snagu 2002.