Republikanci šire mržnju prema muslimanima
Povezani članci
- Davutoglu vratio mandat, Turskoj prijeti politička nestabilnost
- Macron danas u posjeti Moskvi i Kijevu
- Zelenski: Trump nije vršio pritisak da se istraži Biden
- Evropska komisija predlaže sankcije za širenje lažnih vijesti
- Profesor sa Harvarda: Trump u sukobu sa Kinom žrtvuje upravo svoje najubojitije oružje
- Parlamentarni izbori u Crnoj Gori
Predsjednik Obama kazao da su prijedlozi nekih republikanskih krugova sramotni i da ne predstavljaju SAD.
U okviru predizborne kampanje za predsjedničke izbore naredne godine u Sjedinjenim Američkim Država posebnu pažnju javnosti privlači sve oštrija antimuslimanska retorika i protivljenje procesu prijema sirijskih izbjeglica, u čemu prednjače kandidati iz reda Republikanske partije.
Nakon nedavnog terorističkog napada u Parizu, gdje je poginulo 130 osoba, republikanski kandidati za novog predsjednika SAD-a su počeli oštru kritiku na raniju odluku administracije predsjednika Baracka Obame o prijemu većeg broja sirijskih izbjeglica naredne godine.
Guverneri najmanje 30 američkih saveznih država u kojima vlast ima Republikanska partija su najavili da neće primati izbjeglice iz Sirije zbog opasnosti da se među njima mogu pojaviti i teroristi, javlja Anadolija.
Republikanci, koji imaju većinu i u Kongresu, su nedavno u Predstavničkom domu usvojili i nacrt zakona u tom kontekstu.
‘Bijesni psi’
Cilj usvojenog nacrta je da se onemogući najavljeni prijem 10.000 sirijskih izbjeglica naredne godine. Za njegovo usvajanje glasalo je dvije trećine zastupnika, što Obami ograničava pravo veto glasa.
Međutim, u nastavku parlamentarne procedure pomenuti nacrt zakona će biti razmatran i u Senatu, gdje se Obamine demokrate nadaju da se neće ponoviti dvotrećinska podrška, koja bi značila da Obama nema pravo veto glasa i mora ispoštovati volju Kongresa.
Kandidati Republikanske partije koji prema anketama imaju ponajviše šansi za učešće na predstojećim predsjedničkim izborima Ben Carson i Donald Trump na svojim predizbornim nastupima sve oštrije kritikuju plan prijema sirijskih izbjeglica.
Carson je kazao da bi teroristi kao „bijesni psi“ mogli uči u zemlju u koloni izbjeglica, a pažnju javnosti je privukao i izjavom da neće podržati kandidaturu muslimana u SAD-u jer „islam kao vjera nije u skladu sa ustavom države“.
Uporedo s tim, Trump je predložio da bi u SAD-u muslimane trebalo obilježiti.
Ističući da ne treba zanemariti i ideje zatvaranja džamija i davanja posebnih iskaznica muslimanima u SAD-u, Trump je kazao da bi svi muslimani u zemlji trebali biti registrirani u posebnoj evidenciji.
Jeb Bush i Ted Cruz, još dva potencijalna predsjednička kandidata republikanaca, predlažu da se iz Sirije primaju samo kršćanske izbjeglice.
Šokantne izjave
Antimuslimansku retoriku širi i medij WorlNetDaily, čiji kolumnista Burt Prelutsky poručuje da nije dovoljno samo poraziti ISIL, već da se milijardama muslimana u svijetu „mora dati lekcija i sa zemljom sravniti Mekka“.
S druge strane, takvoj retorici mržnje prema muslimanima protive se predstavnici Demokratske partije.
Potencijalni predsjednički kandidati Demokratske partije Hillary Clinton i Bernie Sanders su oštro kritikovali izjave Carsona i Trumpa, ocijenivši ih „šokantnim“ i neprimjerenim za ljude koji pretendiraju da vode SAD.
Clinton i Sanders poručuju da republikanci moraju prekinuti politiku netrpeljivosti i stiditi se svojih izjava.
I predsjednik Obama je na Samitu G20 u Antaliji kazao da su prijedlozi nekih republikanskih krugova sramotni i da ne predstavljaju SAD.
On je podsjetio kako je i njegov prethodnik iz reda republikanaca George W. Bush nakon napada 11. septembra 2001. godine izjavio da su neprijatelji SAD-a teroristi, a ne svi muslimani.
Oštre kritike na izjave Trumpa i Carsona uputili su i predstavnici muslimanske zajednice u SAD-u. Iz Vijeća za saradnju muslimana SAD-a (CAIR) poručuju da te izjave nisu samo antiislamske, već ujedno i antiustavne.
Agencije