Parlamentarni izbori u Siriji usred rata, krize i pandemije
Povezani članci
- Braća Kouachi ubijena u policijskom napadu, ubijen i otmičar Amedy Coulibaly
- Povratak u hladni rat: Jer oni ne znaju šta rade
- Mađarska gradi četiri vojne baze na granici zbog migranata
- Hoće li pandemija zaista promeniti svet?
- „Nova gvozdena zavjesa i nova stranica u istoriji Evrope“
- Nema zajedničkog spasa od ekonomske poplave
Foto: EPA
Izbori se održavaju dva dana nakon 20. godišnjice vlasti al-Assada koji je na toj funkciji zamijenio svog oca Hafeza nakon što je preminuo 2000. godine.
Sirija danas održava treće parlamentarne izbore otkad je 2011. izbila prodemokratska pobuna protiv predsjednika Bashara al-Assada.
Izbori su ove godine otkazani već dva puta od aprila, zbog pandemije korona virusa.
Birališta će u toj ratom razorenoj državi biti otvorena od 7:30 sati do 19 sati po lokalnom vremenu, na područjima koje kontrolira vlada, prenosi Hina, pozivajući se na dpa.
Glasanje će biti održano i na područjima gdje Damask ima samo djelomičnu kontrolu, poput provincija al-Hasakeh na sjeveroistoku, Idlib na sjeverozapadu i al-Raka na sjeveru.
Izbori se događaju više od mjesec dana nakon stupanja na snagu novih sankcija SAD-a nad ključnim dužnosnicima sirijske vlade, te dok državu pogađa sve dublja ekonomska kriza.
Dvije decenije al-Assadove vlasti
Za ulazak u parlament u kojem sjedi 250 zastupnika bori se oko 2,1 hiljade kandidata, u svih 15 sirijskih gubernija, pokazuju službeni podaci. Većina ih pripada vladajućoj stranci Baath i njoj sklonih političkih grupacija.
Izbori se održavaju dva dana nakon 20. godišnjice vlasti al-Assada koji je na toj funkciji zamijenio svog oca Hafeza nakon što je preminuo 2000. godine.
Službeni rezultati očekuju se u utorak. Assadova stranka Baath i njeni saveznici očekuju većinu u parlamentu koji se bira na četiri godine. Predsjednički izbori zakazani su za iduću godinu.
Kandidati za parlament birače su pokušali privući programima kojima dominiraju ekonomska i društvena pitanja, kao i obećanjima o zaustavljanju velikog rasta cijena i obnovi infrastrukture, u vrijeme dok je sirijska ekonomija u slobodnom padu, a prema podacima Ujedinjenih naroda više od 80 posto stanovništva živi ispod granice siromaštva.