EU traži ograničenje cena ruskog gasa uprkos češkom upozorenju i ruskim pretnjama
Povezani članci
- Peter Hamvai: Na mađarskim predizborima izabran je pravi pravcati političar za lidera opozicije
- Službeno: Vitalij Kličko kandidat za predsjednika Ukrajine
- Južna Afrika proglasila stanje katastrofe zbog smrtonosnih poplava
- Humanitarna pomoć glavna tema susreta talibanskih i zapadnih dužnosnika
- Šta se zna o novom soju korona virusa koji se brzo širi Velikom Britanijom
- Suđenje za opoziv Trumpa: Demokrati gube, svi prijedlozi im odbijeni
Češki ministar industrije Jozef Sikela – Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
Zvaničnici Evropske unije su nagovestili svoju nameru da traže ograničenje cene ruskog gasa zajedno sa drugim merama za suzbijanje negativnih posledica ruskog rata protiv Ukrajine, uprkos kritikama takvog poteza iz češkog predsedništva EU i ruske pretnje da će zaustaviti isporuke.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, rekla je novinarima 7. septembra da će se “predložiti gornja granica cene ruskog gasa” pored drugih koraka. Ostale mere će uključivati prinudno smanjenje potrošnje električne energije u vreme špica i ograničenja prihoda kompanija koje proizvode struju iz negasnih izvora, rekla je ona.
“Moramo smanjiti prihode Rusije, koje Putin koristi za finansiranje ovog užasnog rata u Ukrajini”, rekla je fon der Lajen.
Komisija je od početka rata radila na diverzifikaciji snabdevanja gasom iz Rusije, navodi se u dokumentu koji objašnjava predloženi plan fon der Lajen. Rekordni nivoi uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) kompenzovali su smanjenje ruskog gasa iz gasovoda i omogućili da se evropska skladišta gasa popune na više od 80 odsto, navodi se u saopštenju.
“Međutim, namerno prekidanje tokova gasa iz Rusije kroz većinu ruta, koje pogađa posebno 13 država članica, i neopravdano zaustavljanje isporuke gasa Severnim tokom 1 ukazuju na scenario potpunog prekida isporuke ruskog gasa”, navodi se. Ali neke zemlje EU su oprezne u pogledu ograničenja cena ruskog gasa ako to dovodi u opasnost sve manje snabdevanja koje još dobijaju iz Moskve.
Češki ministar industrije Jozef Sikela rekao je češkim senatorima ranije istog dana da ograničenje cene ruskog gasa nije rešenje za trenutnu krizu i da ministri energetike bloka ne bi trebalo da razgovaraju o toj opciji na sastanku ove nedelje. Sikela je ograničenje cena nazvao političkim oruđem i “nekonstruktivnim predlogom”, a ne rešenjem.
“(Ograničenje cene) se više odnosi na drugu varijantu sankcija Rusiji nego na trenutno rešenje energetske krize u Evropi. Ne želimo da pripremamo više sankcija upravo sada, već da rešimo energetsku situaciju”, rekao je on.
Češka trenutno predsedavaju EU po principu rotacije. Češki zvaničnici sazvali su poseban sastanak Energetskog saveta EU za 9. septembar zbog straha od sve veće nestašice goriva ove zime, izazvane međunarodnim sankcijama i ruskim kontramerama koje su rezultat invazije Moskve na Ukrajinu.
Komisija je rekla da bi ograničenje cene značilo da bi zemlje mogle da kupuju ruski gas iz gasovoda sve dok cena ne prelazi dogovoreni prag. “Već se dešavaju značajni poremećaji bez ograničenja cena”, navodi komisija obrazlažući hitne mere. Komisija je predložila postavljanje gornje granice cene iznad troškova proizvodnje i ispod trenutnih tržišnih cena kako bi se Rusija podstakla da nastavi sa prodajom Evropi.
Govoreći na ekonomskom forumu na ruskom Dalekom istoku 7. septembra, predsednik Rusije Vladimir Putin nazvao je ideju o ograničenju cena u EU “glupom” i rekao da će Rusija prestati da snabdeva Evropu gasom i naftom ako se takva mera primeni.
Pored EU, industrijalizovane sile Grupe sedam (G7) obavezale su se da će hitno krenuti ka uvođenju ograničenja cena na uvoz ruske nafte u pokušaju da odseku glavni izvor finansiranja rata. Putin je rekao da Rusija uvek može da prodaje fosilna goriva širom sveta i da bi jednostavno odustala od ugovora o snabdevanju sa Zapadom ako bi uvela ograničenja cena.
Rusija je već prekinula isporuku gasa kroz svoj gasovod najvećeg kapaciteta, Severni tok 1 za Nemačku, navodeći problem sa turbinama koji je njen nemački partner odbacio kao izgovor.
Udeo Rusije u uvozu gasa u EU već je opao sa oko 45 odsto pre godinu dana na oko 30 odsto u aprilu. Ruski državni monopol Gasprom potpuno je odsekao neke zemlje od početka ruske invazije. Prošle nedelje je zaustavio tok gasovoda Severni tok 1 koji je snabdevao Evropu oko jedne trećine ruskog gasa zbog navodne “popravke” za koju njegov nemački partner kaže da ne bi trebalo da utiče na snabdevanje.