Bahreinske vlasti oduzele državljanstvo najpoznatijem šiitskom kleriku šejhu Isa Qassimu
Povezani članci
- Sud: SAD ima pravo na zaradu od Snowdenove knjige
- Deca članica ”Pusi rajot” majke viđaju u zatvoru
- Deseci migranata nestali između Maroka i Španije
- Putin: Aneksijom Krima ispravljena nepravda
- Putin pomilovao Pussy Riot i aktiviste Greenpeace
- Horor u Pakistanu: Bombaški napad na prepunu pijacu, među 79 ubijene osobe nalaze se i djeca!
Ministratsvo unutarnjih poslova Bahreina izdalo je saopćenje u kojemu se šejh Isa Qassim, čuveni bahreinski šiitski klerik sa stupnjem ajatollaha, optužuje za “služenje stranim interesima” i “širenje sektaštva i nasilja”.
Šejh Isa Qassim podržavao je mirne proteste šiitske zajednice kojima je tražena viša razina građanskih I političkih prava za šiite u Bahreinu.
Bahreinske su vlasti prošle sedmice represivnimmjerama obustavile rad I zaplijenile imovinu najvećoj šiitskoj političkoj organizaciji u toj zemlji – Wefaq.
Šejh Ali Selman, politički lider je već u zatvoru. Ranije dosuđena kazna zatvora od 4 godine, sada mu je zamijenjena devetogodišnjom zatvroksom kaznom, zbog kako je navedeno u presudi “podsticanja na pobunu protiv vlasti”.
Šejh Isa Qassim koji se I u dokumentaciji Wikiliksa spominje kao vjerski vođa bahreinskih šiita i duhovni lider Wefaq-a, svojevremno je stuirao islamske nauke u iranskom gradu Qomu, što je jedan od povoda za inkriminaciju I oduzimanje državljanstva. Isa Qassim navodno nema nikakvo drugo državljanstvo, osim bahreinskog, što je razlog više da je ovaj potez bahreinskih vlasti naišao na osudu međunarodno pravnog I političkog mnijenja.
Inače, šiiti predstavljaju demografski dominantnu većinu u Bahreinu kojim valda sunitska dinastija.
Nezadovoljstvo razinom građanskih i političkih prava, zahtjevi za reforme i uvažavanje demografske structure, razlozi su zbog kojih šiiti već nekoliko godina izlaze na ulice I organiziraju mirne demonstracije. One najmasovnije ugušile su abhreinske vlasti 2013. godine uz pomoć vojne intervencije Saudijske Arabije.
Slučaj šejh Isa Qassima izazvao je pažnju svjetske javnosti, a posebno oštre rekacije stigle su iz Irana.
Oglasio se i Ured za ljudska prava OUN-a osušujući potez bahreinskih vlasti I naglašavajući da za takvo što nema nikakvoga opravdanja.
Glasnogovornik State Departmenta je, također, osudio ovaj čin i izrazio zabrinutost zvaničnog Washingtona.