Kako Peru spašava jednu vrstu kornjača od izumiranja?
Povezani članci
- Zašto mačke “mijese” šapama?
- Pet načina na koje nam psi svakodnevno daju do znanja da nas vole
- Odrekao se novca kako bi spasio pse koji bi završili na jelovniku u restoranu
- Farma u Sanskom Mostu je mjesto gdje napušteni psi dobijaju topli dom i ljubav
- PARLAMENTARNE STRANKE I DOBROBIT ŽIVOTINJA – 3. dio
- Saznajte koliko vode je potrebno psima da bi bili zdravi
Peru je kroz svoju nacionalnu službu za zaštićena prirodna područja (SERNANP) odlučio spasiti jednu ugroženu vrstu kornjača od izumiranja puštanjem čak 500 tisuća beba kornjača u divljinu.
Ugrožena vrsta je amazonska riječna kornjača, a konzervatori biljnog i životinjskog svijeta nadaju se da će ovim masivnim pothvatom povećati šansu za preživljavanje ove vrste.
Iako je ova kornjača zaštićena Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES), populacije kornjače u stalnom su opadanju već niz godina.
Bebe kornjače su začete u divljini, a kako bi im dali bolje šanse na opstanak, volonteri i zaposlenici u SERNANP prikupljali su oplođena jaja u kolovozu. Jaja su potom bila inkubirana u umjetnim staništima 70 dana kako bi ih se sačuvalo od predatora koji uništavaju veliki broj jaja.
Do sada je oko 17.000 kornjače već pušteno u divljinu. Kroz još dvije faze u divljinu će biti pušteno ukupno 500.000 beba kornjača koje bi trebale ostatak svog života proživjeti u divljini te se uspješno razmnožavati kako bi osigurale jačanje budućnosti ove ugrožene vrste.