Počinje suđenje za aferu ‘Respiratori’
Povezani članci
- Sarajevski univerzitet poništio doktorat Sebije Izetbegović
- Pala internet stranica Memorijalnog centra Srebrenica
- Milan Malešević advokat članova grupe “Pravda za Davida”: Biće novih hapšenja
- Plove morem, idu kroz planine: U potrazi za “boljim životom” 258 miliona migranata širom svijeta
- Svetislav Basara: Krhka je misao
- Navodi o nemaru sarajevskih ljekara čekaju u Tužilaštvu
Najveća afera u Bosni i Hercegovini u 2020.godini, u srijedu, 24. decembra dobija i sudsku dimenziju.
Prvooptuženi, predsjednik Vlade Federacije BiH, Fadil Novalić sa još troje optuženih, u aferi nazvanoj ‘Respiratori’, naći će se pred Sudom Bosne i Hercegovine u Sarajevu, gdje bi u 10 sati i 30 minuta trebalo da počne suđenje.
Osim Fadila Novalića, Državni Sud je 18. januara potvrdio optužnicu i protiv bivšeg direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka, vlasnika kompanije “F.H. Srebrena malina” Fikreta Hodžića i ministrice finansija Federacije BiH Jelke Milićević.
Ova udružena skupina optužena je da je nabavila stotinu komada respiratora ACM812A po uvećanim cijenama, pri čemu se isporučeni respiratori ne mogu koristiti u svrhe radi kojih su nabavljeni – za potrebe liječenja bolesti COVID-19, navodi se u optužnici. Zbog toga je oštećen budžet i omogućeno sticanje protupravne imovinske koristi koja bi bila podijeljena između pripadnika ove skupine, dodaju iz Tužilaštva BiH.
Šta se stavlja na teret optuženima?
Optuženima Novaliću, Solaku i Hadžiću se na teret stavlja počinjenje krivičnih djela u vezi s nabavkom 100 komada respiratora iz Kine u vrijednosti od 10,5 miliona konvertibilnih maraka (oko 5,3 miliona eura), te zaštitne opreme u vrijednosti od 2,9 miliona konvertibilnih maraka (1,48 miliona eura) za potrebe borbe protiv korona virusa u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), u vrijeme neposredno nakon proglašenja stanja nesreće.
Premijera Federacije BiH Fadila Novalića optužnica tereti za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu položaja i primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Novalić se tereti i za pranje novca, krivotvorenje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga, krivotvorenje službene isprave, povredu obaveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje.
Ministrica finansija u Vladi FBiH Jelka Miličević optužena je za nesavjestan rad u službi.
Nijedno od ovo dvoje visokih funkcionera nakon podizanja optužnice nije ponudilo ostavku na mjesto premijera, odnosno ministra finansija Federacije.
Ko je uvezao respiratore?
Respiratore je iz Kine u aprilu 2020. godine, uvezla firma “F.H. Srebrena malina” u vlasništvu Fikreta Hodžića, a za potrebe Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ). Respiratori su u Bosnu i Hercegovinu stigli krajem aprila i koštali su Federaciju BiH 10,5 miliona konvertibilnih maraka (5,25 miliona eura).
Tužilaštvo BiH početkom maja 2020. pokrenulo je istragu o nabavci respiratora iz Kine, da bi krajem maja na saslušanje u Državnu agenciju za istrage i zaštitu BiH (SIPA) bili privedeni glavni osumnjičeni – Fadil Novalić, Fahrudin Solak i Fikret Hodžić.
Sud Bosne i Hercegovine je 31. maja odbio prijedlog Tužilaštva BiH da Novaliću, Solaku i Hodžiću odredi jednomjesečni pritvor, koji je zatražen zbog osnova sumnje da su počinili navedena krivična djela. Tada su svi pušteni da se brane sa slobode, uz mjere zabrane koje se odnose na „zabranu sastajanja sa svjedocima i zabranu međusobnog sastajanja osumnjičenih“. Sud BiH je ukinuo mjere 5. augusta.
Tužilaštvo BiH je više puta tokom istrage navodilo da su bili izloženi političkim pritiscima, te da je istraga bila ometana na više načina.
Četvoro optuženih u predmetu “Respiratori” izjasnili su se da nisu krivi na prvom ročištu koje je održano 29. januara u Sudu BiH u Sarajevu.
Advokatica koja zastupa premijera Federacije Fadila Novalića, Vasvija Vidović, je nakon ročišta novinarima rekla kako je ubijeđena da dokazi ne slijede činjenični opis optužnice. Navela je također kako misli da ima ‘nezakonito pribavljenih dokaza’, te najavila kako glavni pretres mora početi u roku od 30 dana.
“Ja ću u ovom slučaju napraviti izuzetak, obično ne držim uvodnu riječ, međutim u ovom slučaju ću, upravo zbog situacije koja jeste napravljena u javnosti. Tužilaštvo je sa medija planom, koji je potpuno neuobičajen, to je zapravo kršenje presumpcije nevinosti, stvorilo predožbu unaprijed o krivnji”, rekla je Vidović.
Istraga protiv osumnjičenog Aleksandra Zolaka, direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, nastavlja se u odvojenom predmetu, jer je istraga proširena u odnosu na postojanje osnova sumnje da su i u drugim slučajevima od Agencije za lijekove i medicinska sredstva donošene nezakonite odluke.
(Ne)ispravni respiratori
Prva pošiljka od 80 respiratora stigla je u Sarajevo 24. aprila. Vještačenjem je Tužilaštvo BiH utvrdilo da njihovo korištenje nije preporučeno u jedinicama intenzivne njege. Preostalih 20 od ukupno 100 respiratora nabavljenih iz Kine stiglo je na Međunarodni aerodrom u Sarajevu tri dana kasnije.
Iz Federalne uprave civilne zaštite, 23. februara je potvrđeno da je većina dobila odobrenje za upotrebu i mogu se koristiti u medicinskim ustanovama.
„Izvršena je verifikacija većine uređaja i oni su sad na raspolaganju. Ostalo je još pet koji trebaju biti servisirani i raspoređeni,“ potvrdila je za Radio Slobodna Evropa Majda Kovač, portparol Uprave.
Respiratori su ranije podijeljeni zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH, ali se nisu smjeli upotrebljavati prije no što budu verifikovani.
Suđenje premijeru Federacije BiH i ostalima za aferu ‘Respiratori’, prvi put će se moći pratiti preko preko Youtube platforme, čime Sud Bosne i Hercegovine (BiH) počinje sa prenosom suđenja u krivičnim postupcima preko ove platforme. Ovo, kao i druga suđenja će biti prenošena preko posebno kreiranog i zaštićenog naloga.