Najgora moguća poruka javnosti

MRŽNJOM SE NE GRADI DEMOKRACIJA

Dr Sci Husnija Bitić
Autor/ica 22.7.2023. u 12:18

Izdvajamo

  • lzabrani narodni predstavnici u najznačajniju kariku vlasti - Skupština Kosova koja je zakonodavno telo, umesto da pokažu radno angažovanje za dobrobit onih koji su ih izabrali, ispoljavaju mržnju, netoleranciju prema političkim protivnicima, onima koji drugačije misle. Najgoru moguću poruku šalju biračima. Ovakvim ponašanjem doprinose netoleranciji i međunacionalnim odnosima. Demokracija se gradi međusobnom saradnjom, a ne inatima i mržnjom. Kosovo je po Ustavu demokratsko društvo, laička država.

Povezani članci

MRŽNJOM SE NE GRADI DEMOKRACIJA

Skupština Kosova/Foto: Vlada Kosova

Šef poslaničke grupe i bivši potpredsednik Vlade Kosova premijera Avdulaha Hotija (03/06/2020 – 21/03/2021), Besnik Tahiri, pred TV kamerama pre dva dana je rekao: „Trenutna opozicija ima 49 potpisa za predlog rušenja Kurtijeve vlade, ali nećemo rušiti Kurtija glasovima Srpske liste.“

U nastavku svog izlaganja, „uvaženi poslanik“ kaže: „Kao AAK (Alijansa za budućnost Kosova) smatrali smo da je predlog dobro rešenje i da smo imali 42 potpisa, ali mislim da danas, dok razgovaramo, ima 49 potpisa, potrebno je još samo 12 potpisa bez Srpske liste. Imamo stav da ni u jednom trenutku ne želimo da rušimo vlast sa Srpskom listom”. (TV Klan Kosova, 19/07/2023)

Ako pravimo prostu računicu, videt ćemo da je rezultat drugačiji od računice gospodina Tahirija.

Nemaju potrebne glasove, ni sa Srpskom listom ni bez njih. Ako je 49 bez Srpske liste i kada bi se ona pridružila opoziciji, to bilo bi: 49 + 10 = 59. Vidimo da fale još dva glasa da bi imali 61 poslanika. Na Kosovu je opozicija uvek imala problem da obezbedi prosto većinu. Zahvaljujući egoizmu, mržnji i netoleranciji među poslanicima i političkim partijama i kada vlada gubi većinu u Skupštini nastavlja rad i dalje.

Pre par godina da bi se formirala vlada, zasedanje Skupštine iako je bilo zakazano za 10h, nekoliko puta tokom dana je odloženo. Celi dan se čekalo dok se nisu vratili iz Beograda poslanici Srpske liste. Bili su na konsultacijama sa presednikom Aleksandrom Vučićem.

Telefonom Srpska lista je održala vezu sa predsedavajućim Skupštine. Javili su se kada su završili konsultovanje. Upravo krećemo iz Beograda, stigli smo do Kruševca, na administrativnom prelazu Merdare smo, stižemo za 40 minuta… Svima je laknulo kada su stigli, tako za tili čas Vlada je formirana. Ta koaliciona vlada je imala 22 ministra i 95 zamenika ministra.

Za formiranje vlade alapljivom mandataru političkim partijama koje su ušle u vladu, nisu smetali poslanici Srpske liste nego su postali heroji… Ali kada je opozicija pokušala da obori takvu enormnu glomaznu vladu, prikupili su 59 potpisa bez Srpske liste. Jedan nezadovoljan poslanik vladajuće koalicije, koji je pretendirao na mesto ministra, a nije izabran, osmanaest meseci je govorio: „Nađite 60. glas, 61. biću ja. Vlada je opstajala godinu i po, iako je izgubila većinu u Skupštini. Sve dok Premijer Haradinaj nije dobio poziv iz Specijalnog suda za ratne zločine na Kosovu, sa sedištem u Holandiji, u Hagu.

Tadašnja opozicija htela je pred javnošću da pokaže veći patriotizam od vladajuće koalcije, pa su govorili: „Nećemo rušiti vlada sa glasovima Srpske liste.“ Tako da je enormna glomazna vlada iz inata opstajala.

Čudnovata mi je ova demokracija na Kosovu. Vođama političkih partija Srpska lista služi samo za međusobne obračune, samo kada mogu da se dočepaju vlasti. Oni kada vide da sa poslanicima Srpske liste mogu doći na vlast, ne samo da sarađuju, nego postaju i prijatelji. A za rušenje vlade neće njihove glasove. Ne radi se o nikakvom patriotizmu kojeg pokušavaju da plasiraju biračima. Oni dobro znaju da nikakvu koaliciju, da se domogne vlasti, ne mogu formirati, jer ne mogu dostići prostu većinu… Ako izglasaju nepoverenje vladi mora se ići na nove izbore, a procenjuje se da neće dobiti više glasova nego ranije. To je čista računica.

lzabrani narodni predstavnici u najznačajniju kariku vlasti – Skupština Kosova koja je zakonodavno telo, umesto da pokažu radno angažovanje za dobrobit onih koji su ih izabrali, ispoljavaju mržnju, netoleranciju prema političkim protivnicima, onima koji drugačije misle. Najgoru moguću poruku šalju biračima. Ovakvim ponašanjem doprinose netoleranciji i međunacionalnim odnosima. Demokracija se gradi međusobnom saradnjom, a ne inatima i mržnjom. Kosovo je po Ustavu demokratsko društvo, laička država.

Nesaradnjom sa Srpskom listom pokazuju da nisu zreli za demokraciju. Poslaničke grupe mogu da se ne slažu po mnogim pitanjima iz delokruga svoga rada, ali komunikacija ne samo da je neophodna već obavezna. Odbijanje saradnje na nacionalnoj osnovi je protiv principa demokracije, civilizacije, jednakosti i drugih civilizacijskih vrednosti i dostignuća. Za gospodina Tahirija bi bilo mnogo bolje da se uopšte ne pojavljuje na TV-u, bar dok ne nauči osnovne principe demokratskog društva. Da se nije pojavio pred TV kamerama ne bismo znali da nema veze sa demokratijom, vladavinom prava, tolerancijom i manjkom lepog ponašanja.

Da li zna gospodin Tahiri da je Srpska lista deo Skupštine Kosova? Predstavljaju značajan broj birača, građana – državljana Kosova, srpske nacionalnosti. Srpska lista ne može se ignorisati niti zanemariti. Mržnja prema Srpskoj listi može imati širi smisao, daleko snažne posledice nego što misli Tahiri i njegovi istomišljenici. Postoji jedna narodna izreka: “Tri puta meri prije nego što uzmeš makaze da sečeš.” Moj savet bi bio, četiri puta dobro da razmislite prije nego što ćete izgovoriti nešto na javnom mestu.

Pre nekoliko dana u Skupštini Kosova došlo je do tuče između poslanika opozicije DPK – Demokratska partija Kosova i poslanika pozicije. Nezadovoljni poslanik DPK-a, Mergim Ljuštaku, polio je vodom premijera dok je govorio pred poslanicima. Povod sukoba je bio navodno telefonski razgovor šefa poslaničke grupe vladajuće koalicije, Mimoza Kusari – Ljilja, pre izvesnog vremena sa poslanikom Srpske liste, u vezi predloga Zakona o platama ratnih veterana.

Mergim Lushtaku, flašicom vode poprskao premijera Kurtija za govornicom (Foto: AP)

Kosovo je demokratska, pravna država i sekularna država. Dakle, svi građani Republike Kosovo su jednaki i ravnopravni. A građani – državljani Kosova su i poslanici iz Srpske liste. Isključiti njih iz saradnje nije samo protivzakonito, necivilizovano, nedomokratsko već je i glupo.

Dr Sci Husnija Bitić
Autor/ica 22.7.2023. u 12:18