Ambasada SAD-a u BiH poručila Tužilaštvu BiH: Istražujte korupciju, a ne istraživačke novinare
Povezani članci
- Talijani u Republici Hrvatskoj glasovali su za Ligu, Naprijed Italiju i Talijansku braću, a u Sloveniji za Demokratsku stranku – Demokratsku i progresivnu Italiju
- Svi ‘srpski svetovi’ Aleksandra Vulina
- U BiH preminule još 73 osobe, 997 novozaraženih
- Važnost brojeva u etnodemokracijama
- CRO Vs. SRB
- Goran Pandža: Legitimitet za sastanak
“Odgovorne i nezavisne institucije trebaju istražiti korupciju i zloupotrebu položaja, a ne one koji rade na otkrivanju samih zloupotreba. Slobodni mediji i istraživačko novinarstvo igraju važnu ulogu u odbrani javnog interesa u demokratiji”, napisala je Ambasada SAD-a u BiH na svom zvaničnom Twitter profilu.
Ovakva reakcija uslijedila je nakon što se Tužilaštvo BiH, na čijem čelu se nalazi Gordana Tadić, oglasilo u vezi s aferom “Potkivanje”, a u koju je uključen predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH Milan Tegeltija.
Tužilaštvo BiH javno je kazalo da su istrage otvorene protiv suspendovanog inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Marka Pandže i biznismena Nermina Aleševića.
Posebno zanimljiv dio saopćenja Tužilaštva BiH je onaj u kojem navode da su već otvorili predmet u kojem će ispitati motive i razloge osoba koje putem medija rade na “destabilizaciji pravosudnog sistema”.
“Također saopćavamo, s obzirom na to da su u posljednje vrijeme prisutni svakodnevni i intenzivni pritisci na rad VSTV-a BiH, Tužilaštva BiH, odnosno pravosuđa Bosne i Hercegovine u cjelini, a koji u određenoj mjeri već počinju ometati redovan rad pravosuđa, da je Tužilaštvo BiH forimiralo predmet gdje će se s dužnom pažnjom i u skladu sa zakonom ispitati motivi i razlozi osoba koje putem medija šalju javnosti takve negativne poruke o radu pravosuđa sa ciljem destabilizacije pravosudnog sistema”, navedeno je u saopćenju za javnost.
Tužilaštvo BiH još uvijek nije otkrilo da li u formiranom predmetu ima namjeru ispitivati motive novinara.