GRAĐANI PONOVO PLAĆAJU TUĐI NERAD: Da bi odbranio direktora Misiraču, ministar krivicu prebacuje na Aluminij
Izdvajamo
- Po ministru Džindiću, potrošači električne energije trebaju biti zadovoljni jer u Republici Srpskoj je ta naknada veća. Baš utješno obrazloženje koje podsjeća na ono premijera Fadila Novalića koji je svojevremeno za loš standard okrivio građane jer previše troše na kafu i cigarete.
Povezani članci
- Gradimir Gojer: DA LI JE MOSTAR POBJEDIO DOMAĆE FAŠISTE?
- DIREKTOR FESTIVALA MESS UPUTIO OTVORENO PISMO GRADONAČELNIKU PRIJEDORA
- U CARSTVU MIRE DŽAKULE: Neposlušnim mobing i premještaji, odanima 2,8 miliona KM nagrada samo u zadnjih pet godina!
- U Buybooku promovisana knjiga poezije „Lancunom preko glave“ autorice Olje Runjić
- U Sarajevu susret ministara regije, očekuje se jedinstven odgovor Hrvatskoj zbog taksi
- BiH na sajmu Ribarstva EXPO 2013 u Belgiji
foto: hayat.ba
Federalni ministar industrije, energetike i rudarstva Nermin Džindić još jednom izbjegava da označi pravog krivca za gubitke Operatora za obnovljive izvore energije. Aluminij nikada nije plaćao naknade
Federalni ministar industrije, energetike i rudarstva Nermin Džindić još jednom izbjegava da označi pravog krivca za gubitke Operatora za obnovljive izvore energije.
Ministar tvrdi da je odluka vlade o povećanju naknada za obnovljive izvore energije, koje će od oktobra biti na računima potrošača, uzrokovana neradom Aluminija, odnosno manje potrošenom električnom energijom u Federaciji.
Obrazloženje je to u koje ne vjeruje ni ministar. On dobro zna da ni u vrijeme rada Aluminija, ova firma nije plaćala ni potrošenu električnu energiju, a pogotovo ne naknadu za podsticanje. Također, on zna da je Aluminij putem svoje firme-kćerke ostao dužan oko 5,5, miliona maraka Operatoru za obnovljive izvore energije! Posebno tu treba ubrojati i onu naknadu koju je Aluminij trebao, a nije plaćao za električnu energiju isporučeno od Elektroprivrede HZHB.
Čak i da pretpostavimo da je ministar Džindić u pravu (a nije) prosta računica kazuje da ako je Aluminij trošio oko 15 posto ukupne električne energije, zašto onda naknada usljed njegovog nerada nije povećana za taj procenat, a ne za 85% kako je odlučila federalna vlada?
Problem je što ministarstvo nema nikakvih pokazatelja koliko zaista nedostaje novca za rad Operatora za obnovljive izvore energije i otkup od malih proizvođača.
Prije dolaska Boriše Misirače i njegovog preuzimanja direktorske pozicije, izvještaji o tekućoj i planovi Operatora za narednu godinu, dostavljani su ministarstvu do kraja novembra tekuće godine i nije bio problem „do pfeninga“ izračunati visinu naknade. Misirača to i mnogo toga drugog nije poštovao, o čemu je Žurnal nekoliko puta pisao.
Posljednje tri odluke o povećanju visine naknada usvojene su, može se reći nezakonito, jer izvještaji i planovi Operatora za OIEiEK nikad nisu dostavljeni ni ministru Džindiću ni Vladi FBiH, kako je procedurom i zakonom određeno.
I posljednja odluka o povećanju naknada za 85% usvojena je poput cjenkanja na pijaci. Žurnalovi izvori iz vlade kazuju da je ministar Džindić u nedostatku relevatnog materijala odlučio da predloži povećanje od 70%. Potom direktor Operatora Boriša Misirača, dostavlja nekakav „sklepani“ plan, kojeg Upravni odbor nije ni vidio ni odobrio, kojim predlaže povećanje za 100%. Slijedila je nagodba na 85% povećanja naknade!?
Jasno je da iza povećanja nema bilo kakve analize, jer nema ni zvaničnih podataka o tome koliko je direktor Misirača sklopio ugovora o otkupu i da li su među njima i oni mimo predviđenih kvota.
Jedini konkretan vladin potez na zaustavljanju Misiračine samovolje jeste zabrana da izdaje rješenja kojim se neko postrojenje priznaje kao mikroproizvođač, što je nadležnost FERK-a, te da obustavi postupke zaključivanja ugovora za otkup električne energije s privilegovanim potrošačima i mikroproizvođačima električne energije.
Po ministru Džindiću, potrošači električne energije trebaju biti zadovoljni jer u Republici Srpskoj je ta naknada veća. Baš utješno obrazloženje koje podsjeća na ono premijera Fadila Novalića koji je svojevremeno za loš standard okrivio građane jer previše troše na kafu i cigarete.