U Sarajevu predstavljena knjiga ‘Ospice’ Almina Kaplana
Izdvajamo
- Sinoć je u ispunjenoj Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u Sarajevu u organizaciji Centra za kritičko mišljenje i portala Tačno.net predstavljena zbirka pjesama "Ospice" mostarskog književnika Almina Kaplana.
Povezani članci
- Jevanđelje po Srđanu
- Opet premlaćivanje na granici? Ovako izgledaju leđa migranta koji je sreo hrvatsku policiju
- Podobnost teme i kandidata u okrilju (anti)fašizma: Pen Centar BiH i potpisi
- Bol
- Kultna pjesnička Tribina Jutro poezije (3/3)
- STUDENTE U SARAJEVU NE SMIJE PREDSTAVLJATI NEKO KO ISPOLJAVA OTVORENU MRŽNJU I NETRPELJIVOST PREMA LGBT ZAJEDNICI
Sinoć je u ispunjenoj Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u Sarajevu u organizaciji Centra za kritičko mišljenje i portala Tačno.net predstavljena zbirka pjesama “Ospice” mostarskog književnika Almina Kaplana.
Knjiga “Ospice” treća je po redu zbirka pjesama ovog autora koja je u izdanju Izdavačke kuće “Dobra knjiga” iz Sarajeva objavljena ove godine, dok su prethodne zbirke pjesama “Biberove kćeri” i “Čekajući koncert roga” objavljene 2008. i 2013. godine. Na predstavljanju knjige, uz autora su govorili književna kritičarka i kolumnistica portala Tačno.net Amila Kahrović-Posavljak, profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu Enver Kazaz te novinar portala Tačno.net Nikola Vučić, urednik promocije.
Nikola Vučić, Amila Kahrović-Posavljak, Almin Kaplan i Enver Kazaz
Književna kritika je knjigu “Ospice” okarakterizirala kao roman napisan u poeziji, a autor kaže kako je naslov zbirke odabrao iz više razloga: “Osim što to riječ “Ospice “asocira na dječiju bolest, iz nje možemo izvesti i riječ ‘osipati’. Tu se, zapravo, radi o djetinjstvu i shodno tome, odlučio sam se za taj naziv”, pojasnio je Kaplan.
Amila Kahrović-Posavljak kazala je kako je autor u svojoj zbirci “Ospice” uspio izvanredno uprizoriti djetinjstvo i to ovu zbirku svrstava u red ozbiljne, čak vrhunske književnosti te da su “Ospice” jedno od najboljih uprizorenja djetinjstva u južnoslavenskoj interliterarnoj zajednici. Kaplan, kako kaže, uspijeva naslikati nešto što je zajednička, čak i kolektivna značajka naših djetinstava, bez da to digne na nivo jeftinog univerzaliziranja ili esencijaliziranja.
Ova zbirke je pjesničko ozbiljenje mladosti umjetnika; ona je priča o ljudima koje je rat sputio u logoru onako kako je pjesnik sputio štapiće za školski čas matematike. Moglo bi se reći i da se u ovoj poeziji pojavljuju genijalne sintagme tipa “često mjesta” ili pak Bog kao majčinski nježna figura koja hekla svijet. No, isto tako, o Kaplanovoj poeziji se ne može zaključiti zapravo ništa konačno. Jer, ono što ovu Kaplanovu zbirku čini odličnom poezijom i jeste to što u njoj jezik izmiče samome sebi i bilo kojoj interpretaciji koja bi težila da bude konačna – istakla je Kahrović-Posavljak na promociji knjige u Sarajevu.
Književnik Almin Kaplan dobitnik je dvije nagrade za poeziju: Prve nagrade “Mak Dizdar” za 2008. godinu na Manifestaciji “Slovo Gorčina” u Stocu te prve nagrade “Ratkovićeve večeri poezije” za 2012. godinu u Bijelom Polju u Crnoj Gori. Zastupljen je u dvjema antologijama suvremenog pjesništva: Van kutije (Antologija nove poezije YU prostora), Podgorica, 2009., i Kad zora razrjeđuje strah (Izbor iz mlade bošnjačke poezije), Zagreb, 2010.