Jovan Nikolaidis: STARA DOBRA PRIČA
Povezani članci
Foto: visitulcinj.com
Mogu biti ljudi muslimani ili hrišćani,
Jevreji mogu biti ili pagani –
No samo dvije sekte su doista prave:
Pametni bez vjere, i s vjerom ali prazne
glave!
Al-Ma’arri, Luzum ma la jelzem; slijepi arapski filozof i pjesnik (973- 1058),
kontroverzan sa svojim racionalizmom i napadom na religijske dogme.
Godinama je Nikola sa Mikulića podno Rumije, gdje su dimile ćumure, snosio ugalj do Varoši i prodavao ga kafedžijama i domaćinstvima. Uštedio bijaše novac od tog mukotrpnog kiridžiluka, pa od te dobiti kupi on u Pekarskom sokaku gotovu doganju sa svom opremom. Odavno se spremao da obnovi od oca naslijeđen pekarski zanat, ali su ga neprilike koje mu je vrijeme donijelo smele u namjeri. Sad se sa porodicom bio ustalio u varoši, djeca mu stasala za ispomoć, pa mu je volja rasla jednako kao i varoš kojoj je još jedna pekara bila potrebna.
Monopol nad brašnom imala je magaza gazde Jakuba i Nikola se uputi ka njemu na razgovor, da isposli materijal i s božjom pomoći počne radnju. Nađe u dvorištu, za stolom poznato društvo: Damjana, trgovca kožom i solju, imama Selvedina, kočijaša Zaja i Jakuba. Piju čaj i tiho razgovaraju. Pozdravi ih sa merhaba (oni mu sa merhaba odgovoriše), i sjede na ponuđeno mjesto.
– Što ste se stisli sa pričom, da nije ko iselio na ahiret, upita on društvo.
Niko mu u prvi mah ne odgovori, srčući jednako gusti čaj od sagorelog šećera, ali uskoro sazna o čemu je nevoljni razgovor, te se i on uvuče u šaputanje. Razmijenili su potom novosti iz skadarske Paruce, komentarisali prispjeće italijanskog trabakulina u Portu Mileni, pomenuše mrtve i pohvališe žive, dok mu Jakub najzad ne uputi: ‘Hajirli, zogu me bishtë te gjatë?’- pitanje koje je Nikola čekao.
– Čuo si da sam kupio simitdžihanu?
– Čuli smo, sa srećom ti bio posao.
– Ali brašna nemam, gazda Jakube!
– Brašna? A što će brašno pekari, grohotom se nasmija Jakub.
– Da njime potpalim peć, gazda Jakube, vješto odgovori Nikola.
Kiselo se nasmijaše šali, ali razgovor opet skrenu na upravo protekli događaj koji ih je jutros i okupio za istim stolom. Komentarisali su ga bez bijesa, ali sa sjetom: krivac je bio poznat, ali se njegova nepodopština kod ovih ljudi, koji su svakoj nevolji i nesreći pridavali fatalizam, nije umjela prenijeti na odabranu družinu ni mržnjom ni prijekorom.
Tražili su u razgovoru rješenje koga nije bilo, nije ga moglo biti. U jednom trenu, Jakub se okrenu Nikoli, maši se za pojas, i iz njega izvadi na sto svežanj ključeva, nanizan na po prsta debelom srebrnom lancu.
– Brašna nemaš, veliš, a pekaru imaš, je li tako, Nikola? uz smijeh se oglasi trgovac, prebirajući po ključevima.
– Tako je, Jakub efendija!
Jakub u svežnju nađe poveći kalauz, podiže ga pred Nikoline oči i potom spusti na sto.
– Ti znaš za moju magazu u Totošima?
– Znam.
– Ovo je ključ od te magaze. U njoj su naslagane vreće kukuruznog i crnog brašna. U kartonskim bačvama je bijelo, puderbrašno iz Soluna. Uzimaj što ti treba i koliko ti treba. Kad staneš na svoje noge – vrati mi kalauz.
Nikola ga pogleda u čudu, ali se pribra, dohvati ključ i stavi ga u njedra. Ostali uskratiše komentar na dar, a Damjan se opet vrati pričom na nemili događaj. Jakub pozva sluškinju da gostima donese novu turu šerbeta, te se tihi razgovor među prijateljima oduži do podna.
Događaj i razgovor kome su čitaoci svjedočili desio se iste godine, iste nedjelje i istog dana kada su na Pristanu, uz kraj pješčanog žala, zlotvori srušili Džamiju pomoraca. Prijatelji, muslimani i hrišćani, su, za istim stolom, bez jeda ali sa tugom, razgovarali, o tom besudnom zločinu okupatora.
Nepunu godinu nakon toga, Nikola je, kad je njegova pekara ‘stala na noge’, proizvodeći najbolje simite u varoši (“Simita me mille e grunit, na ka pjek Kolja e Naumit”) uredno vratio sve posuđeno brašno, a kalauz na isti način kako ga je uzeo, ustupio gazdi Jakubu. Koliko je brašna iz magaze uzeto, a koliko vraćeno na isto mjesto, o tome gospoda onog vremena nisu trošili riječi ni trud. Vjerovalo se na riječ.
Početkom juna 2012, nakon osam decenija, obnovljena je Džamija pomoraca. Među mnogim donatorima, koji su od srca dali prilog za obnovu vjerskog spomenika, našlo se i ime Nikolinog unuka.