U.G. Vrelo Bosne: Vodozaštitna zona je ugrožena divljim deponijama

tačno.net
Autor/ica 18.10.2023. u 13:59

U.G. Vrelo Bosne: Vodozaštitna zona je ugrožena divljim deponijama

Kanton Sarajevo svoje potrebe za pitkom vodom uglavnom zadovoljava sa izvorišta Sarajevsko polje kojeg čine Bačevo, Vrelo Bosne, Stup i Sokolovići. Sokolovići se impresivnim količinama infiltracijom prihranjuju iz rijeke Željeznice pa je stoga prostor oko rijeke Željeznice zaštićen strožim mjerama zaštite postojećom Odlukom iz 1987. godine. Zaštita ovog prostora planirana je kroz druge dokumente koju vlasti bezuspješno pokušavaju donijeti duže od 10 godina čime bi se stvorio pravni okvir za zaštitu i upravljanje ovim prostorom.

Nažalost vladajuće strukture decenijama pokušavaju riješiti ovaj gorući problem improviziranim rješenjima. Skupština kantona Sarajevo je 2010. godine ugovorila izradu elaborata zaštite izvorišta. Nosilac izrade je probio rokove pa je u međuvremenu donesen novi pravilnik sa kojim elaborat nije bio usklađen. Vlada je platila i usklađivanje elaborata i novog pravilnika. Ovaj usklađeni elaborat prihvaćen 2013. godine što je bio korak ka donošenju Odluke o zaštiti izvorišta međutim obzirom na podatak da se zone sanitarne zaštite nalaze na teritoriji oba entiteta propisi koji ztreba da definišu ovu odluku nisi usaglašeni što je dovelo do dodatnog usložnjavanja ovog problema.

Sa namjerom da se nešto uradi Vlada KS donosi privremenu Odluku za prostor Kantona Sarajevo te mijenja Zakon o vodama KS čime odstupa od Zakona o vodama FBIH. U tom cilju u dva navrata formira AD HOK komisije u čiji sastav je angažiran stručnjak čije reference ne sporimo. Napominjemo da se ovakvi projekti rade i analiziraju multidisciplinarno sa stručnjacima iz više naučnih disciplina i poddisciplina. Pored toga nacrt Odluke po važećim propisima ne mogu izrađivati komisije ili radna tijela.

Prateći rad Vlade i ministarstava u ovoj oblasti zaštite uočili smo da Resorno ministarstvo nema nikakvu komunikaciju sa upravama KJKP-a, što navodi na zaključak da se ovim resorima upravlja voljom pojedinaca bez ikakve kontrole. Ovakva situacija dovodi do toga da je grad zatrpan smećem te divljim deponijama u vodozaštitnim zonama uz rijeku Željeznicu na kojima se odlaže i opasni kancerogeni azbestno-cementni otpad.

Proteklih 10 godina ukazuje da očigledno nedostaje kompetencija izabranih zvaničnika na funkcije koje bi trebale obnašati osobe sa prikladnijim obrazovanjem i sa više iskustvenih vještina iz oblasti resora.

Kao primjer objavljujemo fotografije divljih deponija u blizini rijeke Željeznice unutar vodozaštitnih zona i očekujemo hitnu reakciju nadležnih.

tačno.net
Autor/ica 18.10.2023. u 13:59