U Srbiji živi 3.000 osumnjičenih za ratne zločine
Povezani članci
- Gradonačelnik Novog Pazara pisao reisu Kavazoviću: Zukorlić teroriše ljude u Sandžaku, nemojte ga podržavati
- HRW: Spriječite smrtonosnu zimu na granicama
- Nixon: Tito je lider koji se nas Amerikanaca ne boji
- Tjelohranitelj državne tužiteljice Gordane Tadić optužen zbog prijetnji Avdiću
- 20 godina u iščekivanju pravde i priznanja
- Miroslav Trbović: Put juga i nazad
Izvršna direktorka Fonda za humanitarno pravo (FHP) Sandra Orlović izjavila je da je prema broju optužnica u poslednjih pet godina Srbija postala “oaza nekažnjivosti za ratne zločine”.
Ona je, u intervjuu za Danas kazala da, po njenoj proceni, u Srbiji živi najmanje 3.000 osumnjičenih za teške zločine u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu, kao i da je bivši tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević, pred kraj mandata izjavio da, samo u Beogradu, živi 80 osumnjičenih za ratne zločine.
“U takvoj situaciji, a posebno pri više puta ponovljenoj deklarativnoj posvećenosti zvaničnika regionalnom pomirenju, očekivalo bi se da institucije Srbije angažuju mnogo više resursa i političke volje da se procesuiranje ratnih zločina u Srbiji reanimira”, kazala je Orlović i ocenila da Tužilaštvo za ratne zločine nema dovoljno ljudi, ni dovoljno veliki budžet.
Ona je ocenila i da neuspeli izbor novog tužioca za ratne zločine ukazuje da politička vlast pokušava da procesuiranje ratnih zločina svede na minimum, “dovoljan da umiri briselske birokrate”.
Ona je ocenila da je vidan napredak političkih, kulturnih i ekonomskih veza u regionu, ali da se pomirenje u regionu bazira na interesima unapređenja svakodnevnog života građana, “bez otvaranja teških tema koje te interese i odnose mogu ugroziti”.
“Dijalog o ideologijama koje su legitimizovale zločine, različitim interpretacijama ključnih događaja u istorijskim udžbenicima, moralni dug naših zajednica prema žrtvama, viđene su kao štetne za budućnost i stabilnost”, navela je Orlović.