Kad portali održe lekciju iz novinarstva
Povezani članci
- Značaj Sokratove dijalektike za naučno osnivanje etike
- “Afera Kancijanić” o Istraninu Viktoru Kancijaniću, pripadniku terorističke skupine Feniks – 72, poznata kao hrvatska emigrantska Bugojanska skupina, još uvijek traje i katastrofalno da ga većina medija smatra domoljubom, herojom i vitezom
- Vuk Perišić:Problem granice kod Neuma riješimo autocestom kroz BiH
- U IME OCA I SINA
- Mostarski dogovor ima sve karakteristike prljavog posla postignutog uz podršku EU i Zapada
- Doktor iz Brčkog priznao da je u dvorištu skrivao ostatke žrtve rata, istraga u toku
Raspirivanje najnižih strasti je disciplina koja je hrvatskim medijima išla jako dobro krajem prošlog stoljeća, a čini se da je proteklog tjedna većina njih uspjela pronaći način kako putovati kroz vrijeme. Tako su odlučili naslovnice raditi po uzoru na one iz 90-ih kad je objektivno novinarstvo više bilo na nišanu nego na cijeni.
Badava trud profesora na studiju novinarstva kad vodeći mediji do većih naklada ili gledanosti žele doći podilazeći publici umjesto da ih educiraju i tako grade vlastiti utjecaj. Na stranu što bi se takva uređivačka politika vjerojatno vlasnicima dugoročno i financijski isplatila, puno je važnije što njihovi mediji ne bi odlutali od nekih osnovnih pravila poštenog i objektivnog novinarstva. Iznenađujuće je da su se pravila struke vrućeg tjedna u kojem se iščekivala presuda iz Haaga, ponajviše držali – internetski portali. Tek su na portalima bili jako istaknuti objektivni tekstovi kojima su autori pokušali objasniti za što se uopće tereti hrvatske generale. Publika visokotiražnih medija mogla je pomisliti da su generali u Haagu zato što tamo mrze Hrvate, jer su upravo ti mediji u svom praćenju haških procesa najčešće bili površni i navijačko selektivni. Portali, kojima se spočitava žutilo, zapravo su preuzeli na sebe ulogu koju bi ‘mainstream’ morao imati. Pesimisti bi mogli zaključiti da su time stvari dovedene do apsurda, dok bi se optimistima moglo učiniti kako je upravo to dokaz svijetle budućnosti našeg novinarstva. Internetski portali nesumnjivo su budućnost novinarstva i čini se da su sve spremniji preuzeti predvodničku ulogu. U tome su im posve slučajno pomogli i sami tradicionalni mediji otjeravši na portale vrsne novinare, a njih su zamijenili mlađima upitnog iskustva i znatno niže cijene.