Srbija će legalizovati marihuanu medicinske svrhe
Povezani članci
- PREDSTAVLJEN BESPLATAN PRIRUČNIK ZA TRUDNICE
- MIRELA HOLY ‘Zalažem se za legalni uzgoj i uporabu marihuane. Zbog alkohola i duhana milijuni umiru, ali ne i od kanabisa…’
- GS: “Ambicije Sebije Izetbegović su opasnost po javno zdravlje”
- Svijet bez raka je moguć, a farmaceutska mafija to krije!
- 11 provjera zdravlja
- Ulje konoplje – najbolji (zabranjeni) lijek za sve?
Slažu se: Sud u Zagrebu odobrio je nedavno korišćenje marihuane za lečenje obolelih od multiple skleroze. Srpski stručnjaci takođe smatraju da postoji opravdanje za njenu medicinsku upotrebu.
Vrhovni sud Hrvatske nedavno je odobrio korišćenje marihuane u medicinske svrhe, jer je optuženi ovu biljku koristio da ublaži bol zbog multiple skleroze, pa je tako u stvari legalizovao „travu”. Iako se tako nešto u srpskom sudstvu nikada nije dogodilo, pojedini lekari tvrde da se i kod nas razmatra upotreba marihuane u lečenju.
I pored protivljenja medicinskog veštaka, Zagrepčanin Domagoj Janković (39) oslobođen je zatvora zbog krivičnog dela uzgajanja i posedovanja marihuane, jer je njenim korišćenjem suzbijao simptome teške i neizlečive bolesti. Hrvatska medicinska javnost, komentarišući odluku, zaključila je da je sud u stvari legalizovao marihuanu kao lek.
U Engleskoj je lek
Iako je i u srpskim sudovima bilo okrivljenih koji su se branili navodeći da marihuanu koriste da bi ublažili bol, nije bilo oslobađajućih presuda, istakli su u apelacionim sudovima u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
– Prema Krivičnom zakoniku, korišćenje i posedovanje marihuane je krivično delo. Zato u srpskom pravosuđu nema oslobađajućih presuda, čak i kada okrivljeni tvrdi da je marihuanu koristio za zdravstvene potrebe – navodi PR Apelacionog suda u Beogradu Mirjana Piljić.
Ali, to da marihuana može imati određena lekovita dejstva potvrdila je za Press stručnjak za lečenje multiple skleroze dr Jelena Drulović. Ona kaže da ovaj opijat nije verifikovan kao lek za tu bolest, ali da su urađene mnoge naučne studije koje su pokušale da dokažu njegovo lekovito dejstvo.
165 miliona registrovanih zavisnika od marihuane
15.000 osoba u Srbiji zavisno je od marihuane
140 milijardi evra je globalna vrednost ilegalne trgovine „travom”
500 miliona evra se u Srbiji obrne na trgovini marihuanom
20.680 tona marihuane proizvedeno je 2006. godine u SAD
– Još ne postoje relevantne činjenice da marihuana može da leči multiplu sklerozu. Međutim, u svetskim neurološkim krugovima ozbiljno se razmatra mogućnost njenog korišćenja za takozvanu simptomatsku terapiju, odnosno ublažavanje bolova i ukočenosti donjih ekstremiteta koji se javljaju kod ove bolesti. U Engleskoj se najviše odmaklo sa tim istraživanjima i oni već koriste marihuanu za ublažavanje bola – ističe dr Drulović.
Fobija od opijata
Vođena primerom iz Engleske, Tijana T. (46) iz Beograda, koja već 15 godina boluje od multiple skleroze, tvrdi za Press da joj marihuana mnogo pomaže.
– Moj lekar je bio protiv toga da koristim marihuanu, ali ja sam kontaktirala sa nekim bolesnicima iz Engleske koji su rekli da im je to pomoglo. Tako sam pod stare dane počela da se „drogiram” – priča Tijana T.
Ne treba se s tim stvarima igrati
Direktorka Bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj Jasna Daragan Saveljić kaže da marihuana ne može da se tretira kao lek, jer je registrovana kao droga.
– U našoj ustanovi imamo zavisnike od marihuane, a ukoliko bi doktori preporučili njeno korišćenje za lečenje, napravili bi prekršaj. Marihuana je droga koja izaziva zavisnost i nanosi štetu i zdravom čoveku. Ja sam apsolutno protiv toga da se ona koristi kao lek. Njena lekovita svojstva nisu dokazana i sa tim se ne treba igrati.
Predsednica Komisije za psihoaktivne kontrolisane supstance i profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu Milica Prostran ističe da je prema zakonu u Srbiji ova supstanca zabranjena u lečenju.
– Britanci su legalizovali marihuanu kao terapiju za lečenje bola. Oni nisu neozbiljni u svetu medicine i zato smatram da postoji opravdanje za njeno korišćenje, naravno isključivo u te svrhe. Ipak, kod nas je raširena fobija od opijata, pa se zbog toga ne razmatra mogućnost eventualne upotrebe marihuane u lečenju, ne samo multiple skleroze već i drugih bolesti – objašnjava profesorka Prostran.