‘BiH u trgovini s RH mora štititi svoje interese’
Povezani članci
- Dinamo pregazio Neftchi
- Za bolju budućnost: Lijekovi privatne firme Saita Muradića bivšeg SBB-ovog direktora Apoteka Sarajevo na esencijalnim listama
- Jadni Google. Misle, ne postoji ništa što su oni izbrisali!
- ČIJI RAT? PUTINOV? STOLTENBERGOV? BIDENOV?
- ”Dragom Tomi” nevjerica piše
- Feministkinje fAKTIV-a prozvale državu zbog ubojstava žena
Zahtjeve Europske komisije Šarović je nazvao “nepravednim” i “štetnim po interese države BiH”.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i i Hercegovine Mirko Šarović ponovno je u ponedjeljak odbacio mogućnost ustupaka u trgovini s Europskom unijom na kojima inzistira Europska komisija, a vezane su za ulazak Hrvatske u punopravno članstvo Unije.
“BiH ne može pristati na to da Hrvatska na godišnjoj razini obujam različitih roba unese u privremeni trgovinski sporazum kroz odgovarajuće kvote, što bi joj omogućilo povlašten izvoz u BiH”, rekao je Šarović kako ga citira sarajevski “Dnevni avaz”.
Ustvrdio je kako je identičnog mišljenja i vlada Srbije.
Zahtjeve Europske komisije Šarović je nazvao “nepravednim” i “štetnim po interese države BiH”.
“Nije u redu da mi tražimo tri kvote, a oni (Europska komisija) 230. Ako popustimo, izgubit ćemo na desetke milijuna eura. Zašto da Hrvatska i EU preko slabašne BiH rješavaju svoje probleme”, kazao je Šarović.
Objasnio je kako je sa stajališta BiH zapravo sve jednostavno i da se trgovanje s EU pa tako i s Hrvatskom mora temeljiti na reciprocitetu, odnosno na podjednakim kvotama.
“Tražit ćemo kvotu za kvotu, ustupak za ustupak. U prvom redu to su kvote za šećer, vino i ribu, jer smo značajne količine izvozili u Hrvatsku”, izjavio je Šarović.
Europska komisija je proteklog tjedna u dva navrata kritizirala stajališta BiH u vezi s privremenim trgovinskim sporazumom između te zemlje i Unije koji bi se sada trebao tek tehnički prilagoditi i u odnosu na činjenicu da je Hrvatska postala 28. članica EU.
Umjesto automatske primjene tog sporazuma i na Hrvatsku, BiH sada inzistira da se uvoz i izvoz s Hrvatskom reguliraju na temelju reciprociteta.
U BiH tvrde kako moraju zaštiti svoju poljoprivrednu proizvodnju.