Umbrella: Presude protiv portala Tačno.net ugrožavaju rad istraživačkih medija

tačno.net
Autor/ica 12.10.2023. u 12:40

Izdvajamo

  • Udruženje Umbrella i mediji okupljeni oko ove Mreže podsjećaju pravosudne institucije na Deklaraciju Vijeća Evrope o zaštiti istraživačkog novinarstva, te ih pozivaju da poštuju praksu Evropskog suda za ljudska prava, kao i druge standarde Vijeća Evrope kojima se štiti i promoviše istraživačko novinarstvo, te sprječavaju zabrinjavajuće sankcije i zastrašivanje istraživačkih novinara.

Povezani članci

Umbrella: Presude protiv portala Tačno.net ugrožavaju rad istraživačkih medija

foto: Interview

U proteklih mjesec dana Kantonalni sud u Mostaru je u vrlo kratkom vremenu donio dvije pravosnažne presude za klevetu protiv portala Tačno.net.

Sud je u oba predmeta preinačio presude Opštinskog suda u Mostaru kojima su tuženi uspjeli u sporu, te izrekao kazne za klevetu u ukupnom iznosu od 8.600,00 KM u ova dva predmeta. Ovakve kazne predstavljaju direktno ekonomsko ugrožavanje rada medija, saopćilo je Udruženje Umbrella.

Šta je rekao Sud?

Vijeću sudija, pri čemu je jedan od sudija bio isti u oba predmeta, u prvoj presudi po tužbi JP BH Pošta d.o.o. i Mirsad Mujić protiv portala Tačno.net se navodi: “Sporan  je naslov  teksta  „SDA u službi UZP-a: BH Pošta dodijelila milionske tendere firmi u vlasništvu supruge ratnog zločinca Jadranka Prlića“,  za koji sud smatra da je „provokativni“ vrijednosni sud autora teksta, te zaključak teksta gdje se iznosi da finansiranje ratnih  zločinaca  u BIH nije ograničeno na budžetske korisnike  i izdvajanje javnih sredstava za pravosudne organe pred međunarodnim sudom, a što se vidi na firmi u vlasništvu supruge ratnog zločinaca Jadranka Prlića u ovoj državi za njega ima još “selameta“, za koje izjave prvostupanjski sud  također smatra da je  izneseno mišljenje autora, pa se kao takve ne  trebaju dokazivati.  Po  mišljenu ovog suda ovakav zaključak nije ispravan, jer se u  konkretnom slučaju ne radi o vrijednosnom sudu, nego o iznesenim činjenicama koje su dokazive i čija točnost treba biti utvrđena dokazima“.

U drugoj presudi Kantonalni sud u Mostaru po tužbi Edisa Mušić protiv portala Tačno.net za tekst objavljen 2018. godine pod naslovom „Koga čuvaju „Unutrašnji organi“: poredak ili kriminal?“ navodi  da je „razumno bilo izvršiti i dodatne provjere kako je ukazano od strane ovog suda pa tek onda odlučiti o načinu iznošenja informacija u spornom tekstu. U konkretnom slučaju, o događajima u MUP-u HNK, vezi pripadnika MUP-a sa političkim krugovima i drugim neprimjerenim postupcima, javnost se mogla upoznati i na drugi način, a ne navođenjem imena i prezimena tužitelja i podataka o njegovom radnom mjestu i funkciji, pa je sporni tekst mogao sadržavati izraz “službenik policijske stanice PU Mostar” ili drugi prikladan naziv“

Udruženje Umbrella, koje okuplja 13 istraživačkih neprofitnih medija, smatra da iznosi odštetnih zahtijeva koje je odredio Kantonalni sud u Mostaru, kao i preinačavanje presuda Opštinskog suda u Mostaru od strane Kantonalnog suda ozbiljno ugrožavaju rad portala Tačno.net, dovode u pitanje egzistenciju zaposlenika u ovom mediju, te su direktno usmjerene protiv novinara i urednika koji se bave istraživačkim novinarstvom i čije su priče nagrađivane upravo zbog istraživanja tema od javnog značaja.

Ovakvo postupanje Kantonalnog suda u Mostaru se može protumačiti kao direktno ugrožavanje slobode medija, pokušaj da se uguši istraživačko novinarstvo, ali i ugrozi ugled pravosudnih institucija zbog opravdanih sumnji medijske i novinarske zajednice da su presude političke motivisane. Posebno zabrinjava činjenica da su ovakve presude direktno usmjerene protiv opstanka medija, o čemu svjedoči veliki broj tužbi za klevetu tzv. SLAPP tužbe koje najčešće pokreću politički ili pravosudni dužnosnici protiv novinara i medija, sa jasnim ciljem da se kroz finansijsko uništavanje zaustavi svaka kritika i istraživanje tema od javnog interesa.

Diskreditacija i uništavanje medija

Udruženje Umbrella i mediji okupljeni oko ove Mreže podsjećaju pravosudne institucije na Deklaraciju Vijeća Evrope o zaštiti istraživačkog novinarstva, te ih pozivaju da poštuju praksu Evropskog suda za ljudska prava, kao i druge standarde Vijeća Evrope kojima se štiti i promoviše istraživačko novinarstvo, te sprječavaju zabrinjavajuće sankcije i zastrašivanje istraživačkih novinara.

Umbrella i njene članice će iskoristiti sve pravno dostupne mehanizme u borbi protiv ovakvih pokušaja diskreditacije i finansijskog uništavanja medija, te će solidarno i beskompromisno štititi istraživačko novinarstvo i pravo javnosti na istinite informacije.

Inforadar.ba, Interview.ba, Impulsportal.net, Spin-portal.info, eTrafika.net, Gerila.info, Direkt-portal.com, Capital.ba, Hercegovina.info, Infoveza.com, Tačno.net, Fokus.ba, Žurnal

tačno.net
Autor/ica 12.10.2023. u 12:40