Miroslav Mišković osuđen na pet godina zatvora i osam miliona dinara zbog utaje poreza

tačno.net
Autor/ica 20.6.2016. u 15:08

Miroslav Mišković osuđen na pet godina zatvora i osam miliona dinara zbog utaje poreza

Specijalni sud u Beogradu osudio je danas na pet godina zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara vlasnika “Delta holdinga” Miroslava Miškovića jer je pomogao sinu Marku da utaji porez po odbitku od oko 320,3 miliona dinara, odnosno oko tri miliona evra. Istom odlukom Mišković je danas oslobođen od optužbi da je oštetio putarska preduzeća, odnosno da je finansijskim poslovanjem izvlačio novac iz njih.

Na ovu presudu i Mišković i tužilaštvo za organizovani kriminal imaju pravo da ulože žalbu Apelacionom sudu u Beogradu.

 Sudija Maja Ilić rekla je da je sudsko veće odluku donelo jednoglasno.

– Nema dileme da je Miroslav Mišković pomagao Marku. On mu je rekao da kupi akcije po jednoj, a proda po drugoj ceni – navela je sudija.

Prema njenim rečima, Marko Mišković je pokušao da minimizira svoju ulogu, a iza njegovih poteza stoji Miroslav Mišković. On je donosio strateške odluke kada je u pitanju “Mera investment fond” (Markovo preduzeće).

Sudija je ukazala da je odluku o prodaji 41 odsto akcija vlasniku Nibens grupe Milu Đuraškoviću doneo Miroslav Mišković, kako je sam rekao, za “tri sekunde”.

Vlasnik “Delte” nije prisustvovao izricanju presude, na šta i nije obavezan.

Advokat Miroslava Miškovića, Zdenko Tomanović, rekao je okupljenim novinarima da je ova presuda pokazatelj da je Srbija deleko od nezavisnog pravosuđa.

– Ova presuda pokazuje nedostatak hrabrosti suda da se suprotstavi obećanjima političara. Sud je našao izgovor da političke želje dobiju formu koju su političari i želeli, pa ga je osudio za to što je savetovao sina da utaji porez – rekao je on i dodao da se takav sud bazirao na podrazumevanoj bliskosti oca i sina, a ne na dokazima.

– Ovo je jedan realan odnos snaga moći između s jedne strane onih koji imaju moć da obećavaju, najavljuju i na kraju realizuju stavove o nečijoj krivici, i sudske vlasti koja je samo deklarativno samostalna i nezavisna – kazao je Tomanović.

 mnogo višu kaznu – pet godina zatvora, od sina koji je kao izvršilac dela – poreska utaja osuđen na tri i po godine zatvora.

Odgovarajaći na pitanje zbog čega se njegov klijent nije pojavio na izrcanju presude, Tomanović je rekao:

– Mišković nije došao, jer nije želeo da prisustvuje izricanju presude pred onima koji su mu narušili zdravlje i koji su umesto dokaza i zakona nudili tuđa razmišljanja o njegovoj sudbini na osnovu tuđih priča – rekao je Tomanović i dodao da će uložiti žalbu na presudu i tražiti povraćaj jemstva (12 miliona evra) koje je biznismen dao da bi bio pušten iz pritvora.

Ostao bez pasoša na još tri meseca

Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je za još tri meseca vlasniku Detla holdinga Miroslavu Miškoviću produžio meru zabrane napuštanja boravišta uz privremeno oduzimanje pasoša, jer smatra da i dalje psotoji potreba da mu se u određenoj meri i fizički ograniči sloboda kretanja, rečeno je Tanjugu.

Portparol Apelacionog suda Mirjana Piljić je precizirala da je sud rešenjem od 16. juna potvrdio prvostepenu odluku kojom je Miškoviću produžena ta mera.

– Apelacioni sud je zaključio da mera zabrane napuštanja boravišta uz privremeno oduzimanje putne isprave, kao jedna od najblažih procesnih mera uz ranije određeno jemstvo predstavlja dovoljnu, ali i nužnu garanciju za obezbeđenje prisustva okrivljenog tokom ovog krivičnog postupka – dodala je Piljić.

U obrazloženju odluke sud je naveo da su pomenute “procesne mere još uvek kumulativno (zajedno i jemstvo i zabrana kretanja uz oduzimanje pasoša) neopohodne, jer i dalje postoji potreba da se okrivljenom u odredjenoj meri i fizički ograniči sloboda kretanja, pošto okolnosti koje ukazuju da bi mogao pobeći, sakriti se i otići u inostranstvo, odnosno u nepoznato mesto nisu izgubile na značaju”.

S druge strane, kako podseća Apelacioni sud, procesne mere koje su se primenjivale na Miškovića su tokom krivičnog postupka sukcesivno ublažavane.

– Trenutno se u odnosu na njega primenjuje najblaža procesna mera koja mu slobodu kretanja ne ograničava prekomerno, posebno kada se ima u vidu da mu nije ograničeno pravo da od suda traži dozvolu za put u inostranstvo u vezi sa poslom sa kojim se bavi – navodi se u odluci Apelacionog suda.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je u završnoj reči zatražilo da sud osudi Miškovića na kaznu od 12 godina zatvora i novčanu kaznu, dok je Miškovićeva odbrana tražila oslobađajuću presudu.

Miškovićevom sinu Marku i ostalim optuženima je 25. februara izrečena prvostepena presuda kojom su oslobođeni optužbi za zloupotrebe kojima su oštećena putarska preduzeća.

Međutim, Marko Mišković je osuđen zbog utaje poreza na tri i po godine zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara, uz obavezu da njegovo preduzeće “Merainvest” plati porez od oko 320,3 miliona dinara.

Mišković i njegov sin Marko bili su uhapšeni u decembru 2012. godine.

Posle višemesečnog boravka u pritvoru pušteni su da se brane sa slobode, uz jemstva od više miliona evra, a pasoši su im i dalje u sudskom depozitu i ne mogu da napuste boravište bez odobrenja suda.

Blic

 

tačno.net
Autor/ica 20.6.2016. u 15:08