Zapad isključuje Rusiju iz SWIFT-a, koje su posljedice?
Povezani članci
- Pripadnici IDIL-a odgovorni za smrtonosni napad u Džakarti, uhapšeni osumnjičeni
- Koliko poznajemo Ameriku
- Britanski parlament postupanje s Ujgurima proglasio genocidom
- WHO: Prije treće doze najprije siromašne vakcinisati prvom dozom
- Tajfun Haiyan pogodio jug Kine, osmero poginulih
- Merkel o korona virusu: Moramo se pobrinuti i za živote i za ekonomiju
foto: DW
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) globalna je finansijska žila kucavica koja omogućuje nesmetan i brz transfer novca preko granica.
Zapadne zemlje odlučile su Rusiju isključiti iz SWIFT-a, globalnog sistema plaćanja, objavio je u subotu navečer glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit.
Sankciju su usuglasile Sjedinjene Američke Države, Evropska unija, Kanada i Velika Britanija, prenosi Hina.
Isključenjem iz SWIFT-a ruske banke izgubit će pristup međunarodnom finansijskom sistemu.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) globalna je finansijska žila kucavica koja omogućuje nesmetan i brz transfer novca preko granica.
Funkcionira kao sistem za brzu razmjenu poruka kojima se korisnika obavještava kada je novac poslan i kada je sjeo na račun.
Uspostavljen je 1973. u Belgiji i povezuje 11.000 banaka i institucija u više od 200 zemalja. Kroz njega dnevno prođe više od 40 miliona poruka o 1.000 milijardi dolara transakcija kompanija i vlada.
Smatra se da ruska plaćanja čine više od jedan posto poruka.
Ko ga kontrolira?
SWIFT su zajedno uspostavile američke i evropske banke kako nijedna od njih ne bi razvila vlastiti sistem i time stekla monopol na prekogranične novčane transfere.
Mreža je danas u zajedničkom vlasništvu više od 2.000 banaka i finansijskih institucija.
Nadzire je belgijska centralna banka u partnerstvu s vodećim centralnim bankama iz cijelog svijeta, uključujući američki Fed i britansku centralnu banku.
SWIFT svojim članicama omogućuje sigurnu međunarodnu trgovinu i ne bi trebao zauzimati stranu u sukobima.
Međutim, Iranu je zabranjen pristup SWIFTu 2012. godine u sklopu sankcija zbog nuklearnog programa. Izgubio je gotovo polovinu prihoda od izvoza nafte i 30 posto vanjske trgovine.
SWIFT je saopćio da nema utjecaja na sankcije i da svaka odluka o njihovom uvođenju ostaje na vladama.
Kako bi isključenje utjecalo na Rusiju?
Ruske kompanije izgubile bi pristup uobičajenim i trenutnim transakcijama koje SWIFT omogućuje i teško bi naplaćivale svoje vrijedne energente i poljoprivredne proizvode.
Banke bi vjerovatno morale direktno poslovati jedna s drugom, što bi izazvalo kašnjenja transakcija i dodatne troškove i u konačnici bi ruskoj vladi uskratilo prihode.
Rusija je zamalo ostala bez pristupa SWIFT-u nakon što je 2014. pripojila Krim. Moskva je tada bila poručila da bi taj potez bio jednak objavi rata.
Zapadni saveznici nisu proveli tu prijetnju u djelo, ali je Rusija nakon toga odlučila razviti vlastiti sistem prekograničnog transfera novca, koji je još u povojima.
Kako bi se pripremila za takvu sankciju, ruska vlada uspostavila je Mir, Nacionalni sistem za kartična plaćanja, ali trenutno ga koristi vrlo malo zemalja.
Veliki rizik
Isključenje Rusije iz SWIFT-a naštetilo bi kompanijama koje izvoze robu u Rusiju i kupuju je od nje, posebice Njemačkoj.
Bivši ruski ministar finansija Aleksej Kudrin procijenio je da bi isključenje Rusije iz SWIFT-a moglo smanjiti njen BDP za pet posto.
Pitanje je i bi li blokada pristupa SWIFT-u na duži rok utjecala na rusku ekonomiju. Ruske banke mogle bi preusmjeriti plaćanja preko zemalja koje Moskvi nisu uvele sankcije, poput Kine, koja ima vlastiti sistem plaćanja.
Kompanije s potraživanjima prema Rusiji bile bi pak prisiljene pronaći alternativne kanale naplate.