Zajednička vizija
Izdvajamo
- Kina i arapski svijet imaju zajedničku viziju za izgradnju globalnog društva sa zajedničkim ciljem. Kina smatra da Peking i Rijad nastupaju za multilaterizam i da trebaju međusobno respektovati suverenost i pravo samoodređivanja.
Povezani članci
- Stroge mjere u zatvorima u El Salvadoru ne podrazumijevaju fizičko distanciranje
- Harris: SAD se treba suočiti sa svojom “sramotnom istorijom”
- Američka ambasadorica pri UN-u: Ruska invazija otvorila bi Pandorinu kutiju
- Revolucija je ponovo trijumfirala u Ekvadoru: Lenin Moreno novi predsjednik Ekvadora
- Neuspjeh, ali vrat nije slomljen
- Grčka odbila prijedlog Turske da razmjene uhapšene vojnike
Foto: DPA
Kina može Saudijskoj Arabiji ponuditi više nego SAD. Posjeta Xi Jinpinga Rijadu jasno pokazuje kako se Vašington ostavlja po strani.
Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović
U tražnji za novim partnerima Saudijska Arabija je kineskom predsjedniku Xi Jinpingu prilikom njegove trodnevne posjete položila crveni tepih. Obje zemlje teže potpisu trgovinskog dogovora u obimu od oko 30 milijardi američkih dolara da bi ojačali međusobne odnose. Aktuelni bilateralni trgovinski obim obje zemlje iznosi skoro 90 milijardi. Međutim, ne gledajući na pompu ovoga susreta važan je prije svega kontekst u kome se on održava.
Države Zaliva, posebno Saudijska Arabija, su postale važan akter na globalnim energetskim tržištima, otkako su sankcije koje su uveli Vašington i njegovi partneri protiv ruskog energetskog sektora brzo podigle cijene nafte i gasa u Evropi i SAD-u.
Da bi zauzdao rast cijena američki predsjednik Joe Biden tražio je alternative. Pritom se obratio zemljama koje su SAD sankcionisale kao što je Venezuela i uveo je u razgovor mogućnost popuštanja ograničenja za Iran. Osim toga pokušao je da inicira telefonske razgovore sa predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata i krunskim princom Saudijske Arabije – obojica su odbili odgovoriti na njegove pozive.
Biden je zaprijetio Saudijskoj Arabiji “posljedicama” jer je svoje gospodarske interese stavila ispred interesa Sjedinjenih Država
Kao i mnoge zalivske države, Saudijska Arabija je satelitska država koja traži vojnu zaštitu od SAD-a od regionalnih prijetnji. Međutim, kad su jemenski Huti početkom godine napali saudijske naftne rafinerije nedostajala je ozbiljna namjera Vašingtona da progoni krivce. Osim toga Biden je ismijao saudijsku monarhiju za vrijeme predsjedničke predizborne kampanje kada je obećao da će režim pretvoriti u izopćenu državu – riječi koje krunski princ Mohammed bin Salman nije zaboravio.
Posljednji pokušaj, prilikom posjete u Džidi u julu, da se krunski princ okrene ka povećenju proizvodnje nafte u državama OPEc ostao je neuspješan. Proizvodnja je smanjena za dva miliona barela dnevno da bi se cijene stabilizovale. Međutim umjesto da razmisli o svome postupku Biden je otišao korak dalje i zaprijetio Saudijskoj Arabiji “posljedicama” jer je svoje gospodarske interese stavila ispred interesa Sjedinjenih Država. Osim toga on je kategorički izjavio da SAD neće Saudijsku Arabiju „napustiti i ostaviti vakum koga mogu ispuniti Kina, Rusija ili Iran“.
Nasuprot tome Peking je prilikom sadašnje posjete naglasio želju da dalje sarađuje sa arapskim zemljama i ukazao na zajedničke vrijednosti: Poštovanje međusobnog suvereniteta, neovisnost, teritorijalni integritet, obostrano odustajanje od nasilja i prije svega nemiješanje u unutrašnje stvari partnera.
Kineska posjeta se interpretira daleko značajnije nego uobičajena izmjena između dvije regionalne sile
Ovo stoji u oštroj suprotnosti sa Bidenovom najavom da niti Kina niti Rusija ili Iran trebaju pomišljati da popune vakum koji je ostao iza SAD – najava sa tamnim podtonovima kolonijalnog razmišljanja. Drugim riječima: SAD možda neće nikada odustati od bogatstava Bliskog istoka.
Njihovi partneri, kao što je Saudijska Arabija, ipak pokušavaju da idu vlastitim putevima u pravcu Pekinga i Moskve koji nude pouzdana i opipljiva ulaganja za obostrano korištenje umjesto iluzija o sigurnosti koje trenutno iskazuje Vašington. Tako je naprimjer Saudijska Arabija zamolila Kinu za podršku kod razvoja njenog vlastitog programa za balističke rakete da bi se suprotstavila prijetnjama odbrani, od kojih SAD nisu zainteresovane.
Kineska posjeta se interpretira daleko značajnije nego uobičajena izmjena između dvije regionalne sile. Jer Saudijska Arabija želi biti uključena u inicijativu Belt and Road, tražeći članstvo u Šangajskoj organizaciji za saradnju, a možda i među zemlje BRICS. Dok je prisutnost SAD u posljednjem stoljeću mučila region sa ratovima i pučevima mogla bi uža povezanost sa Kinom Bliskom istoku konačno ponuditi šansu za blagostanje.
Uža povezanost sa Kinom mogla bi Bliskom istoku konačno ponuditi šansu za blagostanje
Za mnoge zemlje privlačna snaga Kine je u njenoj sposobnosti da ponudi forume i projekte koji se koncentrišu na dugoročnu viziju. Oni idu zajedno sa izgradnjom infrastrukture i drugim investicijama koji su i važni stubovi saudijske Vision 2030 krunskog princa. Nasuprot tome SAD su prije svega koncentrisane na osiguranje svojih vlastitih interesa u regionu i nemaju interesa za investicije, gradnju ili ostali razvoj.
Doduše, zapadne zemlje redukuju svoju potrošnju nafte da bi ostvarili svoje ekološke ciljeve što vodi do prirodnog premještanja potražnje prema Indiji i Kini. Ipak Saudijska Arabija bi uprkos tomu mogla imati probleme da svoje interese neovisno slijedi jer je očekivati otpor od SAD.
Kina i arapski svijet imaju zajedničku viziju za izgradnju globalnog društva sa zajedničkim ciljem. Kina smatra da Peking i Rijad nastupaju za multilaterizam i da trebaju međusobno respektovati suverenost i pravo samoodređivanja.
Ovaj zajednički temeljni interes stvara osnovu za gospodarsku, kulturnu i tehnološku saradnju između obje strane. Nažalost, angažmanu SAD u Saudijskoj Arabiji nedostaju ove karakteristike. Oni imaju malo da ponude i ne mogu, mjereno na svoju decenijsku prisutnost, mnogo pokazati.
Sameed Basha je odbrambeni i politički analitičar sa master diplomom u međunarodnim odnosima Deakin University, Australija.