Više od 40 zemalja kritikovalo Kinu zbog represije nad Ujgurima
Povezani članci
- Pakistan: U racijama ubijeno 39 osumnjičenih posle napada IDIL-a
- Corona kriza na sjeveru: Švedska bira poseban put
- Tajvan prva zemlja u Aziji koja će dozvoliti istopolne brakove
- Iznenađujuće duga istorija potvrda o zdravlju
- Zapadna obala: Tokom protesta priveden 21 Palestinac
- Merkel: Poduzet ćemo sve da njemački izbori ne blokiraju EU
foto: AFP
Više od 40 uglavnom zapadnih zemalja kritikovalo je Kinu na sastanku Ujedinjenih nacija (UN) 21. oktobra zbog represije nad Ujgurima i drugim verskim i etničkim manjinama u regionu Xinjiang.
Kuba je odmah potom objavila saopštenje u ime 62 zemlje u kojem se navodi da je ono što se dešava u Xinjiangu unutrašnja stvar Kine i odbacuju sve optužbe kao “politički motivisane” i zasnovane na “dezinformacijama”.
Ubrzo se oglasio kineski ambasador u UN-u Zhang Jun, koji je osudio “neosnovane optužbe” i “laži” i optužio Sjedinjene Države i još nekoliko potpisnika izjave da “koriste ljudska prava kao izgovor za izazovanje konfrontacije”.
Zemlje koje su potpisale izjavu u kojoj kritikuju Kinu, a koju je pročitao francuski ambasador u UN-u Nicolas De Riviere na sastanku Komiteta za ljudska prava Generalne skupštine UN-a, izrazile su posebnu zabrinutost zbog, kako se navodi, verodostojnih izveštaja o logorima za prevaspitavanje u Xinjiangu.
Veruje se da je do dva miliona Ujgura i drugih muslimanskih manjima smešteno u rasprostranjene logore širom Xinjianga, prema izveštaju američkog State Departmenta.
Peking je u početku negirao postojanje kampova.
Ali, suočen sa dokazima, sada tvrdi da su kampovi zapravo objekti za “prevaspitavanje”, odnosno “preškolovavanje”, te da se koriste za borbu protiv terorizma.