Velika Britanija planira širenje utjecaja u Indo-pacifičkoj regiji
Povezani članci
- Türkei in Libyen: Erdoganov sljedeći rat
- Britanski premijer: Sporazum sa EU do 15. oktobra, u suprotnom svako svojim putem
- Biden zahteva procenu opasnosti od domaćeg nasilnog ekstremizma u SAD
- Tramp: SAD se povlače iz nuklearnog sporazuma sa Rusijom
- U poplavama u Peruu poginulo 28 osoba
- Kraj jedne ere
foto: AFP
Vlasti Velike Britanije će u utorak objaviti dokument u kojem se utvrđuju vanjskopolitički prioriteti zemlje nakon Brexita, prenosi Reuters.
Jedan od ciljeva je proširiti utjecaj među demokratski zemaljama u Indo-pacifičkoj regiji i zadržavanje snažnih veza sa Sjedinjenim Državama, što će neminovno dodatno pogoršati odnose sa Kinom.
Najsistematičniji plan britanske vanjske i odbrambene politike od kraja hladnog rata objelodanit će kako premijer Boris Johnson želi biti na čelu obnovljenog međunarodnog poretka zasnovanog na saradnji i slobodnoj trgovini.
U dokumentu se Indo-pacifički region naziva “sve više geopolitičkim centrom svijeta”, te je vlada Britanije isplanirala raspoređivanje britanskog nosača aviona u regionu i najavila da će ranije odgođena posjeta Indiji biti nastavljena u aprilu.
Nakon što je završen težak proces izlaska iz Evropske unije prošle godine, Johnsonova vlada obećala je da će “Integrirani pregled” pokazati kako Britanija još uvijek ima utjecaja na svjetskoj sceni i definisati novu eru u britanskoj vanjskoj politici.
“Duboko sam optimističan u pogledu mjesta Velike Britanije u svijetu i naše sposobnosti da iskoristimo prilike”, reći će Johnson u obraćanju parlamentu.
Britanija ove godine ima dvije značajne uloge, domaćin je prvog post-covid samita G7 u junu i klimatske konferencije COP26 u novembru. Dokument na 100 stranica detaljno definiše konkretne mjere koje će pokazati kako će se vlada nositi s novom realnošću Brexita.
Odnosi s Kinom, koja je na putu da postane najveća svjetska ekonomija, izuzetno su loši zbog predavanja Hong Konga u ruke Pekinga, sve glasnije kritike kineske industrije koju subvencionira država i sigurnosne zabrinutosti u vezi kineskih investicija u Britaniji.
Očekuje se da će dugo planirano raspoređivanje nosača aviona “The Queen Elizabeth” podići vojnu napetost u Južnokineskom moru.
Izjava u kojoj se daje pregled izvještaja također navodi “važnost našeg odnosa sa SAD-om” uz odbranu demokratskog poretka i ljudskih prava, te osiguranje od terorizma kao temeljne komponente britanske politike.
Britanija traži trgovački sporazum sa Sjedinjenim Državama i potvrdu o tome gdje se nalazi u međunarodnim prioritetima predsjednika Joea Bidena.