UN: Krivično goniti odgovorne za torturu u CIA i Bušovoj administraciji
Povezani članci
- Obnova nasilja na Zapadnoj obali s najavom mogućnosti izraelske aneksije
- Zatvoriti industrijska preduzeća? Ne ide. Za češku ekonomiju su naprosto ključna, a epidemijski efekt ne uvažava gubitke koje bi to donijelo.
- Dvije trećine Čeha se boji samoće u starosti
- Može li Trump da ukine sticanje državljanstva rođenjem?
- Amnesty International: Zakon o nacionalnoj sigurnosti u Hong Kongu je ‘kriza ljudskih prava’
- UKLANJANJE SPOMENIKA MARŠALU KONEVU U PRAGU
Reuters
Specijalni izaslanik UN za ljudska prava i mnoge organizacije za ljudska prava, pozvali su na krivično gonjenje američkih zvaničnika koji su uključeni u ono što je u izveštaju Senata nazvano “brutalnim saslušavanjem osumnjičenih za terorizam“ od strane CIA.
U izveštaju Obaveštajnog odbora američkog Senata, objavljenog 9. decembra, navodi se da je CIA koristila tehnike ispitivanja koje su „daleko gore“ od onoga što su predstavili zvaničnicima.
Takođe, kako se navodi u izveštaju koji je predstavila predsedavajuća Odbora, senatorka iz redova demokrata Dajan Feinstein, upotreba proširenih tehnika saslušavanja „nije bila efikasno sredstvo za dobijanje preciznih informacija ili pridobijanja pritvorenih za saradnju“.
„Verujem da će ova dokumentacija i nalazi koji su u nju uključeni, jasno pokazati kako je taj program bio moralno, zakonski i administrativno zaveden i da ova nacija više nikada neće biti uključena u takve taktike. Izveštaj pokazuje da su postupci CIA od pre deceniju ostavili mrlju na našim vrednostima i na našoj istoriji. Objavljivanje ovih 500 stranica, ne mogu da otklone tu mrlju, ali mogu da kažu ljudima i svetu da je Amerika dovoljno velika da prizna kada pogreši i da ima dovoljno samopouzdanja da uči iz svojih grešaka.“
U prvim reakcijama, predsednik Barak Obama je otkrića navedena u izveštaju nazvao zabrinjavajućim. Istakao je da je, nakon što je preuzeo dužnost 2009. godine, zabranio surove tehnike ispitivanja, jer su, kako je rekao, “u suprotnosti sa američkim vrednostima”. Obama je ocenio i da su sporne tehnike ispitivanja „nanele značajnu štetu ugledu Amerike u svetu i otežele ostvarivanje interesa sa saveznicima i partnerima“. Predsednik je dodao da je sada vreme da se krene dalje, rekavši kako se „nada da će izveštaj Senata pomoći da takve tehnike ostanu u prošlosti, gde im je i mesto“.
Direktor CIA, Džon Brenan, rekao je da je Agencija pravila greške i da je iz njih učila. On je, takođe, rekao i da su prisilne tehnike “dovele do podataka koji su pomogli da se osujete planovi napada, da se uhvate teroristi i spasu životi”.
Specijalni izvestilac UN za ljudska prava i borbu protiv terorizma, Ben Emerson, rekao je da viši zvaničnici iz administracije Džordža Buša, koji su planirali i odobravali zločine, moraju biti krivično gonjeni, kao i zvaničnici CIA i američke vlade koji su bili odgovorni za torturu. U njegovoj izjavi, navodi se da su „SAD zakonski obavezne da odgovorne privedu pravdi“
Portparol Bele kuće Doš Ernest, istovremeno je upozorio: „Postoje indikacije da bi objavljivanje ovog izveštaja moglo da poveća rizik po američke institucije i pojedince širom sveta. Stoga je administracija preduzela mere predostrožnosti u svim insistucijama SAD širom sveta“
I sekretar za odbranu Čak Hejgel, rekao je da su iz predostrožnosti, mere bezbednosti pojačane: “Naredio sam svim komandantima da budu u privpravnosti, za svaki slučaj. Nemamo nikakvih konkretnih saznanja, ali sam hteo da budemo spremni.“