Ujedinjene nacije glasaju o isključenju Rusije iz Saveta za ljudska prava UN
Povezani članci
- Raketiran konvoj s ukrajinskim izbjeglicama iz Luhanska, mnogo žrtava
- Broj žrtava u bombaškom napadu u Yoli prešao 30
- Meksiko se izvinio autohtonom narodu Maja zbog zločina počinjenih u prošlosti
- Afrička unija odbacuje Trumpov plan za Bliski istok
- “Bili ste Šarli i Pariz, da li ćete biti Ankara?
- O socijalnoj državi
Foto: REUTERS/Denis Balibouse
Ujedinjene nacije će u četvrtak održati glasanje kako bi se donela odluka da li Rusiju treba isključiti iz Saveta UN za ljudska prava (UNHRC) zbog izveštaja o zverstvima počinjenim u oblastima Ukrajine koje je okupirala.
Rezoluciju su uvele SAD nakon što su se u kijevskom predgrađu Buča pojavili dokazi o ubistvima civila.
Rusija je upozorila zemlje da će se pokušaji da je izbace iz panela od 47 članova posmatrati kao “neprijateljski gest”, navodi se u pismu diplomatama u koje je Reuters imao uvid.
Ruska misija pri UN u Njujorku pozvala je zemlje da “se oglase protiv antiruske rezolucije”. Za izbacivanje Rusije iz grupe potrebna je dvotrećinska većina.
U izjavi novinskoj agenciji Tass, šef ruske misije UN je poručio: “Ako rezolucija bude usvojena, Zapad će moći slobodno da nameće ostalim zemljama koncepte i svoju viziju ljudskih prava koji odgovaraju njima i njihovim zapadnim saučesnicima”, prenosi BBC.
“Suspenzija prava Rusije kao člana Saveta za ljudska prava diskreditovaće princip univerzalnosti Saveta, naneti štetu njegovoj efikasnosti i potpuno potkopati poverenje ne samo u Savet za ljudska prava, već i u ceo sistem UN za ljudska prava”, navodi se u saopštenju koje je potpisao Genadij Gatilov.
Buča je grad u Ukrajini iz kog su svet obišle fotografije ubijenih civila koji leže na ulicama vezanih ruku, a neki od njih su i prema navodima ukrajinske vojske mučeni i silovani. Fotografije su navodno nastale nakon povlačenja ruske vojske iz grada.
Rusija je 24. februara započela vojnu agresiju na Ukrajinu od kada je iz zemlje pobeglo više od četiri miliona ljudi, a više od sedam miliona je raseljeno unutar zemlje, pokazuju podaci UNHCR-a i IOM-a.