U novim borbama između Armenije i Azerbejdžana ubijeno 49 armenskih vojnika
Povezani članci
- Građanin umjesto podanik
- Teror u Parizu: ISIS-ovac zaklao policajca i njegovu suprugu, Francuska na nogama
- Geopolitički izazovi Nemačke 30 godina posle ujedinjenja
- Dogovoren sedmodnevni prekid vatre u Sudanu
- Bivša škotska premijerka puštena iz pritvora nakon ispitivanja
- Šef finske diplomatije u Skoplju: Uvođenje viza ugrozilo bi evropski put zemalja Balkana
Foto: Nikol Pašinijan – Official publication
Najmanje 49 vojnika Armenije je ubijeno u najnovijim graničnim sukobima sa Azerbejdžanom rano 13. septembra, rekao je premijer te zemlje Nikol Pašinijan.
I Armenija i Azerbejdžan okrivljuju jedni druge za posljednju eskalaciju u višedecenijskom sporu oko separatističke regije Nagorno-Karabaha.
U govoru pred parlamentom Armenije, Pašinjan je rekao da je Baku preko noći napao položaje Armenije i da su borbe u toku.
“U ovom trenutku imamo 49 ubijenih [vojnika] i nažalost to nije konačna brojka,” rekao je Pašinijan parlamentu.
“U 00:05 (sati po lokalnom vremenu) u utorak, Azerbejdžan je pokrenuo intenzivno granatiranje, artiljerijom i vatrenim oružjem velikog kalibra, na armenske vojne položaje u pravcu gradova Goris, Sotk i Jermuk”, saopćilo je Ministarstvo odbrane Armenije.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je zauzvrat optužilo Armeniju za “subverzivna djela velikih razmjera” u blizini graničnih okruga Daškesan, Kelbajar i Lačin, dodajući da je na njihove vojne položaje “otvorena vatra, uključujući rovovske minobacače”.
Ranije je Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopćilo da njihove snage odgovaraju na armenske provokacije i negiralo tvrdnje da gađaju civilnu infrastrukturu.
“Oružane snage Azerbejdžana preduzimaju ograničene i ciljane korake, neutrališući armenske vatrene položaje”, navodi se u saopštenju.
“Ima gubitaka među (azerbejdžanskim) vojnicima,” saopštilo je Ministarstvo, ne navodeći brojke.
Pašinijan je 13. septembra telefonirao svetskim liderima i zahtijeva “adekvatnu reakciju”, saopštila je njegova kancelarija.
Pozvao je američkog državnog sekretara Antonija Blinkena, francuskog predsjednika Emanuela Makrona i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Ministarstvo odbrane Armenije je također saopćilo da su ruski i armenski ministri odbrane razgovarali 13. septembra i usaglasili se da preduzmu korake za stabilizaciju situacije na granici.
Ranije je Blinken u saopćenju pozvao na prekid sukoba i izrazio “duboku zabrinutost” Washingtona zbog situacije, uključujući “prijavljene napade na naselja i civilnu infrastrukturu” u Armeniji.
“Kao što smo odavno jasno rekli, ne može biti vojnog rješenja za sukob”, rekao je Blinken u saopćenju. “Pozivamo da se odmah prekinu bilo kakva vojna neprijateljstva.”
Turska, tradicionalni saveznik Azerbejdžana, okrivila je Armeniju.
“Armenija treba da prestane sa svojim provokacijama i fokusira se na mirovne pregovore i saradnju sa Azerbejdžanom”, napisao je ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu na Twitteru nakon telefonskog razgovora sa azerbejdžanskim kolegom Jeyhunom Bayramovom.
Sukob oko Nagorno-Karabaha
Azerbejdžan i Armenija su godinama u sukobu oko Nagorno-Karabaha.
Region uglavnom naseljen Armenima, koji je imao status autonomne oblasti u okviru Sovjetskog Azerbejdžana, proglasio je nezavisnost od Bakua tokom raspada Sovjetskog Saveza.
To je dovelo do rata od 1992. do 1994. godine, koji je prema procjenama odnio oko 30.000 života, i raseljene su stotine hiljada ljudi.
Rat je završio prekidom vatre uz posredovanje Rusije, ostavljajući etničkim Armenima iz Nagorno-Karabaha kontrolu nad većinom regiona, kao i nekoliko susjednih okruga Azerbejdžana.
Pregovori uz međunarodno posredovanje uz učešće OSCE-ove Minsk grupe, kojom kopredsjedavaju SAD, Rusija i Francuska, nisu doveli do rješenja, a u septembru 2020. izbio je novi rat.
44-dnevni sukob, u kojem je poginulo više od 6.500 osoba, završio je primirjem uz posredovanje Moskve, a Azerbejdžan je ponovo preuzeo kontrolu nad svim okruzima oko Nagorno-Karabaha, kao i velikim dijelovima teritorije unutar same bivše autonomne oblasti.