SAD, Britanija i Australija postigle dogovor o floti nuklearnih podmornica
Povezani članci
- Lažne COVID propusnice u Francuskoj, lažna vakcinacija u Italiji
- Džihadisti Islamske države pogubili više od 500 zatvorenika u Iraku
- Amaterski Ustavni sud Kosova
- Nemačka i Mađarska zatvaraju granice za izbeglice
- Savet bezbednosti UN: Opasnost od obnavljanja konflikta u Ukrajini
- Sve više Švicaraca odbija platiti porez državi
Foto: Haiyun Jiang/The New York Times
SAD, Velika Britanija i Australija otkrile su detalje svog plana za stvaranje nove flote podmornica na nuklearni pogon, s ciljem suprotstavljanja kineskom utjecaju u indo-pacifičkoj regiji.
Prema Aukus paktu, Australija će dobiti svoje prve podmornice na nuklearni pogon – najmanje tri – iz SAD-a. Saveznici će također raditi na stvaranju nove flote koristeći najsavremeniju tehnologiju, uključujući Rolls-Royce reaktore proizvedene u Velikoj Britaniji.
Peking je reagovao, kazavši da veliki pomorski sporazum “škodi miru i stabilnosti”. Kineska misija UN-a također je optužila zapadne saveznike da odugovlače napore u neširenju nuklearnog oružja. Ali američki predsjednik Joe Biden tvrdi da je cilj sporazuma jačanje mira u regiji i naglašava da će podmornice biti “na nuklearni pogon, a ne nuklearno naoružanje”.
Govoreći zajedno s premijerima Velike Britanije i Australije – Rishijem Sunakom i Anthonyjem Albaneseom – u San Diegu u Kaliforniji, Biden je rekao da sporazum neće ugroziti opredijeljenost Australije da bude zemlja bez nuklearnog oružja. Za Australiju, to je velika nadogradnja vojnih sposobnosti američkog saveznika. Ova zemlja postaje tek druga nakon Velike Britanije koja je dobila elitnu tehnologiju nuklearnog pogona Washingtona.
Podmornice će moći djelovati dalje i brže od postojeće flote s dizel motorima u zemlji, a Australija će također prvi put moći izvoditi dalekometne napade na neprijatelje.
Prema dogovoru, mornari australske mornarice će od ove godine biti poslani u baze podmornica u SAD-u i Velikoj Britaniji kako bi naučili kako koristiti podmornice na nuklearni pogon.
Od 2027., SAD i Velika Britanija će također bazirati mali broj nuklearnih podmornica u Perthu, u zapadnoj Australiji, prije nego što Canberra početkom 2030-ih kupi tri podmornice američkog modela klase Virginia – s opcijama za kupovinu još dvije.
Nakon toga, plan je dizajn i izgradnja potpuno nove podmornice na nuklearni pogon za britansku i australsku mornaricu – model koji je dobio ime SSN-AUKUS.
Ovaj jurišni objekt će biti izgrađen u Britaniji i Australiji po britanskom dizajnu, ali će koristiti tehnologiju iz sve tri zemlje. Predsjednik Biden je dodao da su sve tri zemlje posvećene osiguravanju da Indo-pacifički region ostane slobodan i otvoren.
„Kovanjem ovog novog partnerstva ponovo pokazujemo kako demokratije mogu da obezbijede sopstvenu sigurnost i prosperitet… ne samo za nas već i za cijeli svijet“, rekao je on.
Također je obećao 4,6 milijardi dolara za proširenje kapaciteta američke izgradnje podmornica i poboljšanje održavanja trenutnih podmornica klase Virginia na nuklearni pogon.
Australijski premijer je rekao da je plan – koji će Canberru koštati do 368 milijardi australijskih dolara tokom 30 godina – označio “najveću pojedinačnu investiciju u odbrambenu sposobnost Australije u cijeloj njenoj historiji”. Anthony Albanese je dodao da bi izgradnja podmornica u australskim brodogradilištima također stvorila hiljade lokalnih radnih mjesta.
Britanski premijer je kazao da su u 18 mjeseci otkako je predstavljen savez Aukus, izazovi globalnoj stabilnosti samo rasli. “Ruska ilegalna invazija na Ukrajinu, rastuća asertivnost Kine, destabilizirajuće ponašanje Irana i Sjeverne Koreje – sve to prijeti stvaranjem svijeta definiranog opasnostima, neredima i podjelama”, rekao je Sunak.
U sklopu svoje posjete SAD-u, Sunak je također obećao da će povećati potrošnju na odbranu za skoro 5 milijardi funti u naredne dvije godine kako bi se suprotstavio prijetnjama neprijateljskih država.
Bezbjednosni savez Aukus – objavljen u septembru 2021. – više puta je izazivao kritike iz Kine. Ministarstvo vanjskih poslova Pekinga je prošle sedmice ponovilo svoj stav da pakt riskira stvaranje trke u naoružanju. Ali tri zapadne zemlje navode da je sigurnosni sporazum usmjeren na jačanje stabilnosti u Indo-Pacifiku.
Iako su sva tri lidera naglasila kako će sporazum ojačati njihovu saradnju, to nije prošlo bez političkih posljedica.
Australija je 2021. odustala od višemilionskog sporazuma o podmornici na dizel motor s Francuskom u korist trilateralnog sporazuma – uzrokujući politički razdor s Parizom.
Australija se takođe suočava sa delikatnom diplomatskom situacijom sa Kinom – njenim najvećim trgovinskim partnerom. Analitičari kažu da će se nametnuti pitanje o nastavku jačanja svoje vojne veze sa SAD-om, istovremeno jačajući komercijalne veze s Pekingom.