Pucnjava kod predsedničke palate u Gvineji, vojska tvrdi da je preuzela vlast
Povezani članci
- Ubistvo djeteta u sirijskom kampu Al-Hol poziv na međunarodnu akciju
- Rusi zloupotrebili Zbignjeva Bžežinskog, a Balkanci, po običaju, naseli
- Bjelorusija: Nastavlja se teror KGB-a
- Ruski opozicionar uhapšen u Moskvi
- Hitan sastanak ministara EU zbog prekida isporuke ruskog plina
- Nove žrtve u Gazi, u Kairu razgovori o zaustavljanju sukoba
Pukovnik vojske u Gvineji izjavio je 5. septembra u obraćanju putem državne televizije da je vojska preuzela kontrolu nad tom zapadnoafričkom državom i da je vlada predsednika Alfa Kondea raspuštena.
Obraćanje je usledilo nakon višesatne pucnjave u blizini predsedničke palate u Konakriju, glavnom gradu Gvineje.
Nije poznato gde se predsednik Konde trenutno nalazi.
Pukovnik Mamadi Doumbouje, koji se obratio naciji, nije pomenuo 83-godišnjeg predsednika, čija je popularnost opala od kada je prošle godine zatražio treći mandat.
“Personalizacija političkog života je završena. Nećemo više poveriti politiku jednom čoveku, poverićemo je ljudima”, rekao je Doumbouje, dodajući da će i Ustav biti stavljen van snage, a da će granice zemlje zatvoriti na nedelju dana.
Snažna pucnjava u blizini predsedničke palate počela je u nedelju, 5. septembra rano ujutru i trajala je satima izazivajući strah od pokušaja puča.
Ministarstvo odbrane, sa druge strane, tvrdi je da je napad odbijen.
“Predsednička straža, podržana od lojalističkih i republičkih odbrambenih i bezbednosnih snaga, obuzdala je pretnju i odbila grupu napadača”, navelo je ministarstvo u saopštenju.
“Bezbednosne operacije nastavljaju da uspostavljaju red i mir”, saopštilo je ministarstvo.
Video snimci na društvenim mrežama prikazali su prethodno vojna vozila koja patroliraju ulicama, a vojni izvor rekao je za agenciju Reuters da je zatvoren jedini most koji povezuje kopno sa naseljem u kojem se nalaze većina ministarstava i predsednička palata.
Konde se suočava sa sve većim kritikama otkako je prošle godine zatražio treći mandat, rekavši da se ograničenje od dva mandata ne odnosi na njega.
On je na kraju ponovo izabran, ali je taj potez izazvao nasilne ulične demonstracije u kojima je, prema navodima opozicije, ubijeno na desetine ljudi.
Konde je došao na vlast 2010. godine na prvim demokratskim izborima u zemlji od nezavisnosti od Francuske 1958. godine.
Mnogi su smatrali da je njegovo predsedavanje novi početak za zemlju, koja je decenijama bila pod korupcijom i autoritarnom vladavinom.
Protivnici, međutim, kažu da nije uspeo da poboljša živote Gvinejaca, od kojih većina živi u siromaštvu uprkos velikom rudnom bogatstvu zemlje.
Konde je 2011. godine preživeo pokušaj ubistva nakon što su naoružani napadači tokom noći opkolili njegovu kuću i gađali njegovu spavaću sobu.