Povijesno glasanje za štrajk u Hollywoodu
Povezani članci
- Uredba za sankcioniranje stranog miješanja u izbore u SAD
- Poljska ukida pravosudna tijela koje je Brisel kritizirao
- Gospodar stvarnosti
- Francuski predsjednik Francois Hollande Japance zamijenio za Kineze
- Trumpov veliki naftni blef
- Bitka za Mosul: Irački premijer poručio pripadnicima IDIL-a da se “predaju ili da umru”
REUTERS/MIKE BLAKE/FILE PHOTO
Preko 60 tisuća američkih radnika i radnica zaposlenih u velikim filmskim i televizijskim produkcijskim kućama glasalo je za pokretanje štrajka, čime su hollywoodske produkcije korak bliže gašenju ako se pregovori s velikim studijima uskoro ne riješe na zadovoljstvo radnika
Sindikalisti koji predstavljaju članove filmskih i televizijskih ekipa diljem Sjeverne Amerike glasali su od 1. do 3. listopada za odobrenje štrajka u filmskoj industriji.
Preko 60 tisuća radnika zaposlenih u velikim filmskim i televizijskim produkcijskim kućama, uključujući Disney, Netflix i Amazon Prime Video, glasalo je za štrajk. Glasanje je organizirao Međunarodni savez kazališnih i scenskih zaposlenika (IATSE), a radnici su velikom većinom glasali za štrajk. Neki od radničkih zahtjeva uključuju povećanje plaća, beneficije u zdravstvu i bolje radno vrijeme.
Napominjući da su se članovi “izjasnili glasno i jasno”, predsjednik IATSE-a Mathew Loeb poručio je da je ovo “glas o kvaliteti života, kao i o zdravlju i sigurnosti onih koji rade u filmskoj i televizijskoj industriji”.
“Naši ljudi imaju osnovne ljudske potrebe poput vremena za pauzu za obrok, adekvatan san i vremena za odmor”, dodao je Loeb.
Ako dođe do štrajka, deseci tisuća članova filmskih i televizijskih ekipa, od urednika do šminkera do snimatelja, prestat će raditi, čime bi se značajno obustavili brojni televizijski i filmski projekti.
Bio bi to prvi štrajk u cijeloj zemlji koji će voditi IATSE u gotovo 128 godina postojanja. Sindikat predstavlja preko 150 tisuća radnika i radnica “iza kulisa”, koji održavaju veći dio filmske i televizijske produkcije u SAD-u i Kanadi. Za razliku od većine drugih sindikata, IATSE nema povijest javnih sukoba sa studijima, a od Drugoga svjetskog rata nije pozivao na akcije i organiziranje ovog tipa.
Štrajk bez presedana dolazi u vrijeme kada radnici u Hollywoodu sve češće progovaraju o teškim radnim uvjetima u produkcijskim kućama – dugo radno vrijeme, često duže od 12 sati dnevno, kratko vrijeme za pauzu, niske plaće (često ispod 18 dolara po satu), slabi ili nepostojeći doprinosi poslodavaca za zdravstvenu zaštitu.