Pakistan traži od vođe talibana da obuzda militante nakon napada na džamiju
Povezani članci
- Zašto je Trump optustio Comeya?
- U samoubilačkom napadu pakistanskom Lahoreu najmanje 50 mrtvih, većina žrtava žene i djeca
- Leh Valensa zahteva: Gej poslanike u magareće klupe!
- Izraelska i palestinska strana pristale na kratkotrajno primirje
- Žestoke borbe u Gazi: Više poginulih na obje strane
- Libija: Oružani napad na automobil premijera
Policija i spasioci na mjestu bombaškog napada. Foto: AP Photo/Zubair Khan
Islamabad će zatražiti od vrhovnog vođe afganistanskih talibana da obuzda militante u Pakistanu nakon što je u samoubilačkom bombaškom napadu ubijeno mnoštvo policajaca u džamiji, rekli su pakistanski dužnosnici u subotu, 4. februara.
Otkako su se talibani vratili na vlast u Kabulu, Pakistan je svjedočio dramatičnom porastu napada u regijama koje graniče s Afganistanom, gdje militanti koriste brdovit teren za izvršavanje napada i bijeg.
Istražitelji su okrivili ogranak pakistanskih talibana – najozloglašenije militantne jedinice u tom području – za eksploziju u ponedjeljak, 30. januara, u Pešavaru u kojoj su poginuli deseci osoba unutar utvrđenog policijskog sjedišta.
Pakistanski talibani dijele zajedničku liniju i ideale s afganistanskim talibanima, koje vodi Hibatulah Akundžada koji izdaje ukaze iz svog skrovišta u južnom gradu Kandaharu.
Posebni pomoćnik pakistanskog premijera Šehbaza Šarifa, Fajsal Karim Kundi, rekao je da će izaslanstva biti poslana u Teheran i Kabul kako bi “od njih zatražili da osiguraju da njihovo tlo ne iskoriste teroristi protiv Pakistana”.
Visoki dužnosnik pakistanske policije u pokrajini Kiber Paktunkhva gdje se dogodila eksplozija u ponedjeljak rekao je za AFP da će izaslanstvo Kabula održati “razgovore s vrhom”.
“Kad kažemo vrhuška, to znači afganistanski talibanski šef Hibatulah Akundžada”, rekao je pod uvjetom anonimnosti.
Afganistanski dužnosnici nisu odmah odgovorili na AFP-ov zahtjev za komentar.
Ali u srijedu je ministar vanjskih poslova Amir Kan Mutaki upozorio Pakistan da “ne bi trebao prebacivati krivnju na druge”.
“Trebali bi vidjeti probleme u svojoj kući. Afganistan ne treba kriviti”, rekao je.
Tijekom 20-godišnje intervencije predvođene SAD-om u Afganistanu, Islamabad je optužen za davanje tajne podrške afganistanskim talibanima, iako je zemlja proglasila vojni savez sa Sjedinjenim Državama.
Ali otkako su ultrakonzervativci zauzeli Kabul 2021., odnosi s Pakistanom su se pogoršali, dijelom zbog oživljavanja pakistanskih talibana, također poznatih kao Tehrek-e-Taliban Pakistan (TTP).
TTP – koji su 2007. osnovali pakistanski militanti koji su se odvojili od afganistanskih talibana – nekoć je imao vlast nad dijelovima sjeverozapadnog Pakistana, ali ih je vojska porazila u ofenzivi 2014. godine.
Ali tijekom prve godine vladavine talibana, Pakistan je svjedočio porastu od 50 posto u militantnim napadima, koncentriranim u pograničnim regijama s Afganistanom i Iranom, prema Pakovom institutu za mirovne studije.
TTP, ozloglašen po tome što je pucao na učenicu Malalu Jusafzai, “vjerojatno je imao najviše koristi od svih stranih ekstremističkih skupina u Afganistanu od talibanskog preuzimanja vlasti”, navodi se u izvješću Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda iz svibnja 2022.