Ostavka savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost
Povezani članci
- Pakistan potvrdio odluku o zatvaranju međunarodnih humanitarnih organizacija
- Mediji: Julian Assange dobio državljanstvo Ekvadora
- Merkel: “Moramo pronaći način da koegzistiramo uprkos svim našim razlikama”
- Kina: Ublažena politika jednog djeteta i ukinuti radni logori
- Kina će 2029. godine imati 1,44 milijarde stanovnika
- Svijet obilježava Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a: Cjepiva još nema
foto: reuters
Razlog ostavke Michaela Flynna bio je razgovor s ruskim ambasadorom prije nego što je stupio na dužnost u Bijeloj kući.
Michael Flynn, savjetnik američkog predsjednika Donalda Trumpa za nacionalnu sigurnost, podnio je ostavku nakon što je otkriveno da je razgovarao s ruskim velesposlanikom u Washingtonu prije nego što je preuzeo dužnost.
“Učinio je to u vrijeme kada je bio građanin i kada Trump nije preuzeo vlast”, javio je Al Jazeerin reporter Ivica Puljić.
Flynn je u ostavci naveo kako se prethodno ispričao predsjedniku Trumpu i dopredsjedniku Mikeu Penceu.
“Tokom obavljanja dužnosti savjetnika za nacionalnu sigurnost održao sam brojne telefonske razgovore sa stranim kolegama, ministrima i veleposlanicima. Ti su pozivi bili potrebni kako bi se olakšala tranzicija vlasti i počeli graditi odnosi između predsjednika, njegovih savjetnika i stranih državnika. Takvi su pozivi uobičajena praksa u tranziciji ove veličine. Nažalost, zbog brzog razvoja događaja, nenamjerno nisam upoznao potpredsjednika [Pencea] s telefonskim pozivima ruskom veleposlaniku. Iskreno sam se ispričao predsjedniku i potpredsjedniku, a oni su prihvatili moju ispriku”, napisao je Flynn u ostavci.
Umjesto njega za vršitelja dužnosti savjetnika za nacionalnu sigurnost imenovan je umirovljeni general Keith Kellogg.
Razgovarao s ruskim ambasadorom
Flynn je, navodno, prije dolaska na mjesto savjetnika za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući razgovarao s ruskim veleposlanikom Sergejom Kisljakom o sankcijama koje je predsjednička administracija Baracka Obame uvela Moskvi.
Američki mediji navode kako se takve kadrovske promjene događaju u svakoj administraciji, bilo da je republikanska ili demokratska, ali nikada ovako rano i na samom početku mandata.
Već danima Trumpova administracija odbija novinarske upite na temu moguće Flynnove ostavke.
Al Jazeerin reporter James Bays javio je kako je to “vrlo važna, ali i vrlo zabrinjavajuća vijest za Trumpovu administraciju, zato što je riječ o osobi koja savjetuje predsjednika o situaciji u svijetu, ali i osoba koja povezuje ključne segmente Sjedinjenih Američkih Država – State Department, Pentagon, sve obavještajne agencije i Bijelu kuću”.
Navodi i kako Trump nije samo izgubio jednu od ključnih osoba administracije nego je tu i činjenica da je dao ostavku u okolnostima istrage za umiješanost Rusije u predsjedničke izbore.
Njegov privremeni nasljednik na dužnosti Keith Kellogg umirovljeni je general i odlikovani sudionik Vijetnamskog rata, kasnije i visoki dužnosnik američke vojske.