Nobelova nagrada za mir kolumbijanskom predsjedniku Santosu: NAJKONTROVERZNIJA DODJELA PRESTIŽNE NAGRADE
Povezani članci
- Prijelomni dan
- Rast cijena hrane i goriva natjerao Albance da izađu na masovne demonstracije
- Većina Škotlanđana protiv nezavisnosti
- Izrael je ponovo u lockdownu, na sličan scenario odlučio se i Madrid
- Smrt jednog ruskog egzilanta
- U sukobima na istoku Ukrajine ubijene dvije osobe, 50.000 Rusa na ulicama Moskve protiv okupacije Krima
foto: Reuters
Svake godine, prvog petka u oktobru, Norveška ima svojih petnaest munita u svjetskoj javnosti i tada, doslovce, u centru pažnje cijelog svijeta! Tačno u minutu, otvaraju se vrata Nobelovog komiteta i obznanjuje se ime dobitnika. Čast da to objavi svijetu ima predsjednik Nobelovog komiteta, a ovog puta je to Kači Kullmann Five. (Kachi Kulman Five)
Ove godine je ta nagrada dodjeljena kolubijanskom predsjedniku Juanu Manuel Santosu za njegov doprinos okončanju pedeset i dvije godine dugom građanskom ratu u ovoj južnoameričkoj zemlji! Ova nagrada treba biti shvaćena i kao pohvala kolumbijanskom narodu koji nije porestao da se nada za uspostavu trajnoga mira.
Ipak, mnogi će ocijeniti ovogodišnje dodjeljivanje nagrade u najmanju ruku iznenađujućom. Iako je dogovor o miru potpisan, on je, već u početku dobio značajnu kočnicu: naime, već je održan referendum u ovoj zemilji, a čiji rezultat je NE ovom mirovnom sporazumu.
Još jedno iznenađenje je da je nagrada dodjeljena predsjedniku Santosu, ali ne i njegovom partneru, drugom potpisniku ovog ugovora lideru FARC pokreta Timoleónu «Timochenko» Jiménezu.
U naknadnom opbrazloženju, odgovarajući na pitanja novinara, rečeno je da je nagrada dodjeljena Santosu, zbog njegove «historijske» inicijative i ustrajnosti da se mirovni ugovor realizuje, a da je sa strane FARCA bilo dosta pratnera koji su doprinijeli miru. A Predsjednik Santos je predsjednik svih Kolumbijaca!
Također, u naknadnim objašnjenjima predsjednica Nobelovog komiteta je posebno istakla da očekuje da i ova nagrada bude još jedan doprinos i podsticaj ka konačnom uspostavljanju mira u ovoj južnoameričkoj zemlji. Posebno je istaknuto da dodjela ove nagrade ne znaci i da se osporava volja kulubijskog naroda, koji nije dao podršku ovom mirovnom sporazumu, na referendumu, koji je naknadno održan!
Ipak, sve su prilike da će i ovogodišnja dodjela Nobelove nagrade biti ocjenjivana kao kontroverzna, slično kao i ona koju je dobio američki predsjednik Obama, na početku svoje karijere! Ako ništa, biće ocjenjivana kao preuranjena!
Inače, ove godine je bilo nominirano 376 kandidata, a od toga 148 organziacija i 228 osoba.
Među kandidatima su bili i papa Fransis, Angela Merkel, E. Snowden, Svetlana Gannusjkina, ruski borac za ljudska prava itd.
Ove godine na visokom mjestu kandidata za ovo nagradu je bila i inicijativa za ugovor o ograničenju proizovodnje atomske energije i oružja u Iranu, odnosno pregovarači Ernest Moniz og Ali Akbar. Interesantno je da je Norveška državna televizja (NRK) greškom objavila da su upravo ovi kandidati dobili nagradu, dva sata prije objave!
Već su stigle i prve reakcije: jedan do top rukovodilkaca FARC-a , Jorge Torres Victoria je ocijenio da je dodjela Nobelove nagrade za mir kolubijanskom predsjedniku «dobra vijest!»
Za tacno.net priredio: F.KONJHODZIĆ