Nemački poslanici odobrili nabavku borbenih lovaca F35
Povezani članci
- Ponovno odbačena Trumpova protuimigracijska uredba
- Palestina se Međunarodnom kaznenom sudu priključuje 1. travnja
- Istraga: Khashoggijevo tijelo vjerovatno spaljeno u kući saudijskog konzula
- Amnesty International: Nikaragva namjerno ubija protivnike
- Izgorio autobus sa putnicima u Indiji, najmanje 40 poginulih
- Makron i Tramp, Bastilja i Rusija
14. prosinca 2022., Berlin: aktivisti Greenpeacea prosvjeduju protiv nabave borbenih zrakoplova F-35 za njemačke oružane snage s replikom nuklearne bombe u punoj veličini i plakatom ispred Paul-Löbe-Hausa povodom rasprave u Odboru za proračun i obranu Bundestaga o nabavi borbenih zrakoplova. Foto: Kay Nietfeld/dpa Foto: Kay Nietfeld/DPA
Nemački poslanici su u sredu, 14. decembra, odobrili seriju javnih nabavki iz oblasti odbrane, uključujući kupovinu borbenih lovaca Lokid Martin F-35, s obzirom da Berlin počinje da ulaže ogromne količine novca u jačanje svoje vojske.
Nemačka je sredinom marta obznanila planove da ostarele bombardere tipa tornado zameni lovcima F-35A lajtining 2 koji mogu da ponesu nuklearno oružje.
To je bila jedna od serija projekata u ukupnoj vrednosti od gotovo 13 milijardi evra (oko 13,8 milijardi dolara) koje parlamentarni budžetski komitet nije odobrio.
Komandant nemačkih vazduhoplovnih snaga Ingo Gerharc (Ingo Gerhartz) rekao je da će obuka pilota na F35-ticama početi 2026. godine, a da bi prvi avioni tog tipa trebalo da budu usporučeni Nemačkoj 2027.
Nemačka vojska nema sopstveno nuklearno oružje, ali je, kao deo sistema nuklearnog odvraćanja razvijanog tokom Hladnog rata, zadržala bombardere koji mogu da ponesu američke atomske bombe, od kojih su neke i dalje stacionirane u Nemačkoj.
Budžetski komitet, koji mora da odobri svaku vojnu nabavku veću od 27 miliona evra, dao je danas zeleno svetlo za osam projekata.
Među njima je i nabavka novih ofanzivnih pušaka i radio sistema, kao i nadogradnja oklopnih pešadijskih vozila tipa Puma.
Najveći deo ovih finansija potiče iz fonda vrednog 100 milijardi evra za unapređenje nemačke vojske koji je nemački kancelar Olaf Šolc obznanio neposredno pošto je Rusija u februaru napala Ukrajinu, što je parlament odobrio u junu.