Izbori za gradonačelnika u Moskvi: Putinov pouzdanik iznenadio opoziciju
Povezani članci
- Mađarski rat protiv obrazovanja
- Ultradesničari širom istočne Evrope i Balkana aplaudiraju nasilju na Capitolu
- Indija pokrenula prvu svemirsku misiju za proučavanje sunca
- Rusija planira da smanji prisustvo u Siriji do kraja godine
- Protiv veselosti
- Britanska sutkinja je presudila da Julian Assange ne može biti izručen SAD-u
Moskovski gradonačelnik Sobjanin ostvario je pun pogodak: Dvije godine prije nego se očekivalo odredio je nove izbore za najvišu funkciju u ruskom glavnom gradu. Opoziciju je to zateklo potpuno nepripremljenu – najizgledniji kandidati možda ne mogu uopšte nastupiti.
By: Benjamin Bidder
Prevod: Ešref Zaimbegović
Najvažnije saopštenje ostavio je moskovski gradonačelnik za kraj svoga govora. Sergej Sobjanin, 54, podnio je na početku izvještaj o borbi protiv nepropisnih uličnih reklama u ruskom glavnom gradu i o izgradnji osvjetlenja na dječijim igralištima.
Onda je čovjek, u kome neki moskovski eksperti već vide potencijalnog naslijednika predsjednika Putina, došao na „još jedno pitanje“: iznenađujuće raspisivanje prijevremenih izbora. Pogodak, koji su ruske novinske agencije malo kasnije poslale u svijet kao hitnu vijest.
Već 8.septembra trebaju građani Moskve na biralištima da odlučuju ko će najveću metropolu Evrope voditi u narednih pet godina. To bi bili prvi izbori za gradonačelnika Moskve nakon jedne decenije. Kremlj je 2005. ukinuo direktne izbore i sam postavio gradonačelnika. Sobjanin je nastupio 2010. kao naslijednik otpuštenog Jurija Lužkova. Predsjednik Dmitrij Medvjedev je 2012. ponovo uveo direktne izbore.
Regularno bi mandat Sobjaninu istekao tek 2015. On je sada najavio svoje povlačenje, ali ne i svoj oproštaj od politike. Sobjanin ne dopušta sumnju u to da će on pobjediti na izborima. Očekuje se da mu do tada predsjednik Putin povjeri da komesarski (vršilac dužnosti) obavlja funkciju gradonačelnika
Sobjanin ima dobre veze sa Putinom. Prilikom uskršnje bogoslužbe u katedrali Hrista Spasitelja početkom maja pokazala ga je državna TV bok uz bok sa glavom države. Moskovski politolog Jevgenij Minčenko ga je u februaru označio kao mogućeg naslijednika predsjednika: Sobjanin je, za razliku od premijera Medvedeva, sposoban da posreduje među različitim interesnim grupama u Kremlju.
Moskva se minulih godina za ruske vlastodršca razvila u najkomplikovaniji dio zemlje. U glavnom gradu najbrže raste srednji sloj i ruski građanski sloj ljuti se na politiku Kremlja. Poslije parlamentarnih izbora u decembru 2011. desetine hiljada je izašlo na moskovske ulice da bi protestovalo protiv izbornih manipulacija.
„Bez straha pred bitkom“
U anketi Lewada centra, Kremaljska partija “Jedinstvena Rusija” dostiže u glavnom gradu samo još 21 procenat. Sobjanin se želi u predizbornoj kampanji distancirati od, u Moskvi omražene, državne partije. Mjesto predsjednika regionalne organizacije već je predao. Sa radom Sobjanina je zadovoljno 30% građana, 14% misli da je loš gradonačelnik.
Za objavljivanje svoga plana za nove izbore izabrao je Sobjanin sjednicu Društvene komore, savjetodavnog organa gradske vlasti u kojoj sjede lojalni ugledni sugrađani. Gradonačelnik je članove izabrao tek u aprilu. Aplauz mu je tamo bio siguran. Maksim Ševčenko, konzervativni publicista i TV moderator oštrog jezika, pohvalio je “ hrabru odluku” jer je Sobjanin pokazao da “nema straha pred bitku”.
Mjerenje snaga sa opozicijom u izbornoj borbi međutim prijeti da bude jednoznačno. Sobjaninov potez pogodio je njegove protivnike. Ostaje im samo tri mjeseca da se pripreme za izbore – od toga u Rusiji dva otpadaju na veliki ljetni odmor kada mnogi Moskovljani napuštaju grad i odlaze u inostranstvo ili u svoje dače u okolini. Sam Sobjanin se još u proljeće izjasnio protiv prijevremenih izbora.
“Munjeviti rat” nazvao je moskovski politolog Aleksej Muhin ovaj manevar, jer gradonačelnik svojim protivnicima skoro da ne ostavlja vremena da stvore front protiv njegovog ponovnog izbora.
Najizgledniji kandidati opozicije možda u septembru uopšte neće moći nastupiti. Jedan od njih je oligarh Mihail Prohorov, nada liberala. Na predsjedničkim izborima 2012. osvojio je u Moskvi respektabilnih 20 procenata. Prohorov se povezao sa bivšim gradonačelnikom Lužkovim i najavio da se želi boriti za ovu funkciju – ali tek 2015. kada Sobjaninu zvanično ističe mandat.
Šanse opozicije su male
Doduše, Prohorov je ostao još dužan dokaza da je njegova “Građanska platforma” dovoljno snažana da dobije izbore. Da bi postao gradonačelnik morao bi osim toga zatvoriti bankovna konta u inostranstvu i prodati firme u inostranstvu – tako predviđa novi zakon. “Za to teško da će imati vremena”, vjeruje politolog Muhin.
Također i blogera i vođu opozicije Alekseja Navalnog uhvatila je ova najava na pogrešnoj nozi. Navalni se nalazi u jednom sudskom postupku, u Kirovu je optužen zbog navodne pronevjere. Bude li osuđen, ne može, prema ruskim zakonima, nastupiti na izborima.
Jedna grupacija opozicionih političara koju predvodi Navalni htjela se prvobitno koncentrisati na predstojeće izbore za guvernera u moskovskom okruženju. Za slijedeću godinu planiran je ulazak u gradski parlament, a onda 2015. pobjeda na izborima za gradonačelnika.
Politolog Nikolaj Slobin zbog toga procjenjuje šanse opozicije kao male. Sobjanin je kao trkač u sprinterskoj trci koji se u garderobi tajno pripremio za trku o čijem startu njegovi konkurenti nisu ni slutili: “Više ga ne mogu stići” kaže Slobin.
spiegel.de
Foto: RIA Novosti/Ruslan Krivobok