Hoće li musliman biti predsjednik SAD-a?

tačno.net
Autor/ica 25.9.2015. u 08:58

Hoće li musliman biti predsjednik SAD-a?

Da li će američko društvo dopustiti da musliman bude predsjednik i postoji li spremnost za prihvatanje takve ideje?

PišeAhmad al-Sebai- Al Jazeera

Hillary Clinton, SAD, Muslimani

Hillary Clinton je na Twitteru napisala ‘da’ kao odgovor na pitanje postoji li mogućnost da musliman preuzme funkciju predsjednika SAD-a[Twitter – Ilustracija]

Piše: Ahmad al-Sebai

Čini se kako je postavljanje pitanja: “Hoće li predsjednik Amerike biti musliman?”, postalo dozvoljena stvar u zemlji “Ujaka Sama”.

Tako je, poslije dolaska Baracka Husseina Obame na vlast u Bijeloj kući, bivša američka državna sekretarka i glavna kandidatkinja za njegovog nasljednika Hillary Clinton u svom komentaru na Twitteru napisala “da” kao odgovor na pitanje postoji li mogućnost da musliman preuzme funkciju predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

Demokratska kandidatkinja za mjesto predsjednika ogradila se u svom titu (koji je dobio više od 5.000 retviteva i 6.000 favoriziranja) izvodom iz Člana VI američkog Ustava, u kome piše: “Nije dozvoljeno uvjetovati vjerske provjere prilikom kvalificiranja na neku zvaničnu funkciju ili javnu službu u Sjedinjenim Američkim Državama.”

Iako je Clinton na ovaj način pokušala privući i umiriti američke muslimane kako bi stali na njenu stranu u predsjedničkoj utrci, potvrda koja je uslijedila od ovako istaknute ličnosti kao što je to ona, a tiče se ove teme, nosi sa sobom veoma važne implikacije, i to u vrijeme kada “islamofobija” vrši invaziju na američko društvo.


Pomoćnica Clinton kaže da je moguće biti ponosni Amerikanac i ponosni musliman [Izvor: Al Jazeera]

Muslimani i predsjednički kandidat

Iz odgovora bivše prve dame razumije se da je to indirektna reakcija na riječi republikanskog predsjedničkog kandidata Bena Carsona, koji je u nedjelju iznio sumnje u “kompatibilnost islama i američkog Ustava”“

Carson, koji se smatra jednim od najpopularnijih republikanskih kandidata, rekao je: “Ne bih zagovarao mogućnost da postavimo muslimana na čelo ove nacije. S tim se apsolutno ne bih složio.”

Kandidat Donald Trump, koji se nalazi na prvom mjestu – s velikom razlikom svoje konkurencije – u nominaciji za republikanskog kandidata na predsjedničkim izborima, potakao je u četvrtak raspravu o ovom pitanju, kada je dozvolio jednom od učesnika na predizbornom skupu da kaže, bez da ga prekine ili opovrgne, kako SAD ima problem s “muslimanima” te da je Obama musliman i nije Amerikanac.

Clinton se osvrnula na riječi republikanskih kandidata Trumpa i Carsona u televizijskoj debati i rekla kako “izjave poput ovih mogu zapaliti vatru, koja prijeti da izmakne kontroli”.

Huma Mahmood Abedin, pomoćnica Hillary Clinton, u prvom komentaru, kojeg je objavila na svom korisničkom računu na Twitteru, kaže: “Možeš se ponositi time što si Amerikanac, što si musliman i služiš ovoj divnoj zemlji”, zbog čega je dobila pohvale od Clinton za ovaj post.


Romney je napisao da svako vjersko uvjerenje doprinosi američkom nacionalnom karakteru [Izvor: Al Jazeera]

Rasprava na Twitteru

Pažnju je privukao i tvit bivšeg predsjedničkog kandidata Mitta Romneya, koji citira prvu rečenicu stavke američkog Ustava, kojom se zabranjuje “vjerska provjera za predsjedništvo”, jer svako vjerovanje dodatno doprinosi američkom nacionalnom karakteru.

Račun Hillary Clinton (kojeg prati blizu 4,3 miliona ljudi) prepun je komentara s pohvalama na tvit koji je objavila, ali i komentara koji napadaju nju i islam, gdje se Hillary Clinton opisuje kao “lažljivica, koja koristi ovaj govor samo u predizborne svrhe i ništa drugo”.

U reakcijama na njen tvit, primjetan je i nedostatak elementarnog poznavanja islama kod pojedinih Amerikanaca. Tako ga neki opisuju kao “terorizam” i stavljaju mu na teret praksu pojedinih muslimanskih grupa.

Drugi, opet, prave distinkciju između “islama” i “radikalnog islama”, dok treća grupa u svojim komentarima podsjeća Clinton da je “ona bila ta koja je među prvima napala Obamu zbog njegovog muslimanskog porijekla tokom izbora 2008. godine”. Pojedini tviterovci naglašavaju da su “muslimani kompetentni za funkciju kao što je ova, ali da se to nije i neće nikada dogoditi.”

Ovo nije bila jedina objava Hillary Clinton na Twitteru koja se doticala pitanja muslimana. Također je iskazala saosjećanje s američkim dječakom Ahmadom, inače porijeklom iz Sudana, kada je uhapšen i optužen da je napravio bombu.

Prema britanskom listu The Telegraph, islam je postao dobar materijal za izjave u predizbornoj kampanji potencijalnih predsjedničkih kandidata.

tačno.net
Autor/ica 25.9.2015. u 08:58