Gadafijev kompleks pogođen u bombardovanju
Povezani članci
- Sjeverna Koreja najavila gašenje svog glavnog nuklearnog postrojenja u maju
- Zapad i uspon Kine – Hladni rat 2.0 ili samosvjesna, ograničena suradnja
- SAD se nada mirovnom sporazumu prije afganistanskih izbora
- »La gauche caviar« i dvorski populista Sarkozi
- SAD: Neredi zbog ubistva Afroamerikanca
- Ustanak protiv klerikalne tiranije
Međunarodne snage nastavile su u noći sa nedelje na ponedeljak bombardovanje libijskih meta i dva projektila su pogodila rezidencijalni kompleks libijskog lidera Moamera Gadafija, javio je CNN.
Zgrada, udaljena oko 50 metara od šatora u kome je Gadafi primao svoje zvanice, bila je administrativna, rekao je portparol libijske vlade Musa Ibrahim.
Bela kuća je prije toga odbacila prekid vatre koji je u nedelju uveče po drugi put proglasio režim Muamera Gadafija.
Međunarodna koalicija je nastavila napade uprkos protestima Arapske lige, Rusije i Kine zbog stradanja civila.
Saveznici su bombardovali libijske kasarne, vojne aerodrome i protivazdušnu odbranu iz aviona kao i krstarećim raketama.
Libijsko ministrastvo zdravstva je reklo da su 64 civila poginula u napadima na vojna postrojenja u nedelju ujutro nakon kojih je Gadafi uputio pretnje da će pretvoriti Sredozemlje u “borbeno polje” i obećao “dug rat”.
Američka vojska je saopštila da je libijska vojska prva prekršila primirje i uz francuske i britanske avione nastavila vazdušne udare.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun rekao je da pre bilo kakvog razgovora o prekidu ofanzive međunarodne koalicije, libijski režim mora da prestane sa represijom prema pobunjenicima.
Kako se ocenjuje, uništavanjem dela Gadafijevog kompleksa u Tripoliju, otpočela je druga faza operacije koalicionih snaga u Libiji.
Šef Generalštaba američke vojske Majkl Malen, rekao je da je prva faza uspešno završena.
“Operacije su prošle veoma dobro, naročito u uspostavljanju zone zabranjenog leta. Ni jedan Gadafijev avion ili helikopter nije poleteo već nekoliko dana – Dakle, zona zabranjenog leta je uspostavljena”, rekao je on.
I admiral američke mornarice Vilijam Gortni, rekao je da su međunarodne snage, predvođene SAD, Francuskom i Velikom Britanijom, do sada postigle značajan uspeh.
”Verujemo da su napadi bili veoma uspešni i da je posebna šteta naneta libijskim protiv-vazdušnim raketama, koje predstavljaju pretnju avionima”, rekao je Gortni.
Američki sekretar odbrane Robert Gejts, u svom prvom obraćanju od početka vazdušnih napada na Libiju, rekao je da Pentagon očekuje da kontrolu nad vojnom akcijom u Libiji preda svojim koalicionim partnerima, koje bi predvodile Francuska, Britanija ili NATO.
”Mislim da je pitanje dana kada ćemo biti u mogućnosti da prenesemo odgovornost na druge. Nastavićemo da podržavamo Koaliciju, bićemo njen deo, učestvovaćemo I vojno, ali je nećemo predvoditi”, istako je Gejts.