Egipat: Nijedna politička grupacija nije zadovoljna privremenim ustavom
Povezani članci
- Invazija Čehoslovačke, 21. august 1968.
- Fischer i Soroš o ukrajinskog krizi: Pohvala Merklovoj, nada za EU
- Makron Erdoganu: Nužna je vladavina prava
- Zbog Brexita ministri prijete novim ostavkama
- Gradonačelnik New Yorka najavio mjere u borbi protiv antisemitizma
- Japanski ministar: Oborićemo rakete Severne Koreje
Kairo (AA) – Nakon što je privremeni egipatski predsjednik Adli Mansour proglasio privremeni ustav od 33 tačke, većina političkih grupa u toj zemlji izrazila je u nezadovoljstvo proglašenim ustavom naglasivši da nije donesen u skladu sa demokratskim načinom vladavine.
Isam el-Uryan, zamjenik generalnog predsjednika Partije slobode i pravde koja je bliska Muslimanskom bratstvu, izjavio je da su oni koji su izvršili vojni udar preuzeli suverenitet iz ruku naroda, naglasivši da je proglašavanje ustava ilegalan i nedemokratski čin.
Čelnik politbiroa Muslimanskog bratstva Hisam al-Mirgani izjavio je da je privremeni ustav od 33 tačke nedemokratski istakavši da nema potrebni legitimitet jer nije donesen u skladu sa demokratskim pravilima i voljom građana.
Partija Nur, koja je prethodno odobrila imenovanje privremenog predsjednika Mansoura, saopćila je da ne prihvata privremeni ustav jer su njime, navodno, predsjedniku date široke nadležnosti, dok nikako nisu uzeti u obzir zahtjevi običnih građana.
Generalni predsjednik Partije Nur Yunus Mahyun kazao je u izjavi za agenciju Anadolija da su potrebne izmjene u privremenom ustavu i kritikovao objavljivanje ustava bez prethodnih konsultacija i razgovora sa političkim partijama i civilnim društvom u Egiptu. Naglasio je da je najveći problem čijenica da su privremenom pridsjedniku date široke zakonodavne ovlasti.
Pokret Temerrud (Pobuna), koji je prije 30. juna prikupljao potpise kako bi tadašnji predsjednik Moursi bio uklonjen sa vlasti, kritikovao je proglašavanje ustava istakavši da je donesen bez konsultacija sa drugim političkim grupama koje predstavljaju egipatsko društvo.
Lider Nacionalnog fronta oslobođenja Hamdin Sabbahi izjavio je da ustav prije konačnog usvajanja mora biti podvrgnut radikalnim izmjenama kako bi odražavao sve političke skupine u Egiptu.
Egipatska narodna platforma, koja je podržala vojni udar u Egiptu, izrazila je nezadovoljstvo privremenim ustavom napominjući kako su kritike koje je uputila egipatska opozicija legitimne i opravdane.