Egipat dobio socijaliste
Povezani članci
- Brazil odbio pomoć G7 za borbu protiv požara u Amazoniji
- Filipinska vlada demantirala da je sakrila beskućnike kako ih Papa ne bi vidio
- Brojne žrtve u pucnjavi u crkvi u Teksasu
- Indonezija: Usljed erupcije vulkana zatvoreno pet aerodroma
- Šokantno: Snimak seksualnog zlostavljanja djevojčice na ‘Diznijevom’ kruzeru
- Godišnjica protesta na Tjenanmenu: Vlast strahuje od novih nemira
Četiri mjeseca je prošlo od svrgavanja režima u Egiptu. No, revolucija još nije okončana. Još uvijek se demokrate na Nilu bore za učešće u političkom procesu kako bi stvorili otvoreno društvo i socijalnu pravdu. Iskorak u novo vrijeme je težak, kaže Mamdouh Habashi, politički aktivista iz Kaira: Treba srušiti simbole starog režima, poručuju socijalisti
„Nama je uspjelo da u roku od 18 dana srušimo režim. Ipak cijeli režim je i dalje na vlasti i ne mijenja se tako jednostavno. U svim preduzećima, na svim univerzitetima, u svim bolnicama, u svim školama i u svim ministarstvima sjede isti kadrovi. Potrebno je ukloniti simbole starog režima i to također ne ide tako glatko. To je povezano sa puno borbe.“
Demokratija nije cilj, nego proces
Habashi je jedan od osnivača egipatske Socijalističke partije koja je prije nekoliko sedmica formirana u Kairu. On naglašava da je riječ o „socijalističkoj“, a ne socijaldemokratskoj stranci. Nova stranka sebe vidi kao ljevicu koja se suprotstavlja neoliberalnim interesima i zalaže se za demokratizaciju društva:
„Mi demokratiju ne promatramo kao cilj koji se može dostići. Demokratija za nas nije cilj, već proces i to trajni proces“, kaže Habashi.
Proces demokratizacije se stoga ne može ograničiti samo na izbore koji se održavaju svake četiri ili svakih pet godina. Taj proces se mora odvijati svakodnevno i mora obuhvatati sve društvene oblasti.
„To znači da ljudi moraju imati učešća na svim pozicijama i u svako doba. Oni moraju suodlučivati, a ne samo svake četiri ili pet godina staviti križić na glasačkom listiću, već moraju učestvovati u donošenju odluka u preduzećima, bolnicama, školama, svugdje – neovisno od toga da li je riječ o privatnom sektoru, privatnom ili državnom kapitalu“, smatra Habashi.
Egipatski socijalisti prebacuju zapadnim zemljama da ne rade dovoljno u korist demokratskih procesa u zemlji. Zbog straha od nestabilnosti i zbog prijetnji njihovim ekonomskim interesima u regionu oni se čak potajno stavljaju na stranu Muslimanske braće. Naime, islamisti obećavaju kako neće ugroziti zapadne interese. Prema Habashijevim riječima Europljani i Amerikanci još uvijek nisu u stanju procijeniti demokratske pokrete u Egiptu, te strahuju da bi njihovi već zaključeni poslovi mogli biti ugroženi.