Demokratski predsjednički kandidati pozivaju Kongres da pokrene opoziv Trumpa
Povezani članci
- Povlačenje iz Avganistana oživelo debatu o evropskoj vojsci
- Dogovor Rusije i Turske o zajedničkim zračnim udarima u Siriji
- Čelnik WHO upozorio da siromašne države ne dobijaju vakcine
- Rusija smatra da je promjena imena Makedonije nametnuta spolja
- Investicija od 10 milijardi dolara: Iran, Irak i Sirija grade zajednički plinovod
- Pogled sa Zapadnog Balkana na zbivanja u Belorusiji
Demokratski predsjednički kandidati pojačali su pritisak na predsjednicu Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi da započne proces opoziva predsjednika Donalda Trumpa nakon što su objavljeni prvi javni komentari specijalnog tužitelja Roberta Muellera o njegovoj dvogodišnjoj istrazi ruskog uplitanja u američke predsjedničke izbore.
Mueller, koji je bio zadužen za istragu o uplitanju Moskve u izbore u SAD-u 2016. godine, potvrdio je u srijedu kako njegov tim ne razmatra mogućnost podnošenja tužbe protiv Trumpa zbog ometanja pravosuđa jer politika američkog ministarstva pravosuđa zabranjuje optužnicu protiv predsjednika.
Nekoliko demokratskih kandidata za Bijelu kuću protumačilo je Muellerove primjedbe kao poticanje Zastupničkog doma na čelu s Demokratskom strankom da utvrdi je li Trump pokušao ometati istragu i treba li biti opozvan, prenosi Reuters.
Američki senatori Cory Booker iz New Jerseya i Kirsten Gillibrand iz New Yorka se prvi put aktivno zalažu za opoziv.
“Izjava Roberta Muellera jasno pokazuje: Kongres ima zakonsku i moralnu obvezu da odmah pokrene postupak za opoziv”, napisao je Booker na Twitteru ubrzo nakon što je Mueller završio govor.
Bivši američki kongresmen Beto O’Rourke iz Teksasa pozvao je na Trumpov opoziv prije Muellerove izjave.
O’Rourke je u srijedu objavio da “moraju postojati posljedice, odgovornost i pravda. Jedini način da se osigura da se započne postupak za opoziv. “
Specijalni tužitelj Robert Mueller, koji je radio na izvještaju o dosluhu Donalda Trumpa s Rusima, najavio je u srijedu da podnosi ostavku u Ministarstvu pravosuđa.
Mueller je izjavio da zatvara ured specijalnog tužitelja te da se povlači s pozicije u Ministarstvu pravosuđa.
Istakao je da, prema uputama koje je dobio od ministarstva, njegov ured nije mogao optužiti američkog predsjednika za krivično djelo.
“Nismo odredili u izvještaju da li je počinio zločin ili ne”, rekao je Mueller.