Cipras u Italiji: Ljubav za zvijezdu Syrize
Povezani članci
- Amnesty International pobunjenike u Siriji optužio za val otmica, mučenja i samovoljnih pogubljenja
- Aušvic: Svijet odaje poštu romskim žrtvama holokausta
- Marš solidarnosti u Parizu
- Troje mrtvih na slavlju Asadove pobjede
- Iznad Vijetnama nestao avion Malaysia Airlinesa sa 239 putnika
- Šta je Obama pisao iranskom vrhovnom vođi
REUTERS
Grčki premijer Cipras (lijevo) i njegov italijanski kolega Renci
Iz Rima izvještava: Gregor Peter Schmitz
Preveo: Ešref Zaimbegović
Ako je putovanje novog grčkog premijera Aleksisa Ciprasa kroz Evropu neka vrsta političke turneje onda njegov nastup u Rimu ima predikat: rasprodato. Pred prostorijama za štampu u lijepoj Palazzo Chigi, sjedištu italijanskog premijera, guraju se novinari. Došlo ih je toliko da su cijele grupe morale ostati napolju.
Unutra je čekao najbolji partner koga je mogao željeti Cipras: Mateo Renci, ista generacija, isti ležerni nastup, isti cilj – kraj striktnog kursa štednje u Evropi. Renci djeluje stvarno nadahnuto: upravo je vješto uspio da progura svoga kandidata Serđa Matarelu za predsjednika države.
Oba četrdesetogodišnjaka stoje u palati ispred ogromne slike jedne bitke i izbacuju vatromet ideja o tome kako će Evropa a posebno Grčka izaći iz krize. “Postoji mogućnost za dogovor Grčke i institucija EU”, kaže Renci i obećava svome gostu “najveću moguću podršku”.
“Građani Evrope i evropski vjerovnici ne trebaju se bojati nove grčke vlade”, dopunjava Cipras. Renci mu suflira: “Mi svi moramo rezultate izbora u Grčkoj čitati kao poruku nade – od generacije koja traži više pažnje za žrtve krize.” I dodaje: “Svijet poziva Evropu da više investira u razvoj.”
Evropljani bi trebalo da se boje samo ako se nastavi ova besmislena politika – dugovi rastu tako da se prije ili kasnije moraju zamijeniti novim dugovima, kaže Cipras.
Bez daljih otpisa dugova?
Ironija je da je Italija jedan od najvećih vjerovnika Grčke. Atina duguje Rimu više od 40 milijardi evra. Međutim italijanski zvaničnik garantuje: “Mi smo vjerovnik koji smatra da se dužnik ne smije ugušiti.”
Preko 40 minuta docirali su dva mlada premijera i izgledali su skoro razočarani kada su morali otići sa bine. Na kraju Renci je svome gostu, koji izbjegava kravate, poklonio vrhunsku italijansku kravatu.
“Staviću je kad nađemo stabilno rješenje za Grčku”, zahvalio se Cipras. Renci sija i u svakom slučaju je odlično raspoložen: “Ja više ne važim za najopasnijeg lijevičara u Evropi”, šali se on gledajući na Ciprasa.
Ovaj rimski nastup dvojice dalji je vrhunac u ovom tjednu punom vrhunaca u Evropi. Navodno je Renci – čija zemlja također pati pod teretom dugova – telefonski obećao kancelarki Merkel da neće sa Ciprasom stvarati antireformsku alijansu.
Njegove riječi u Palazzo Chigi zvuče međutim drugačije – i mogle bi ponovo rasplamsati debatu sa Atinom o otpisu dugova u trenutku kada su preovladali umjereni tonovi. Grčki sporni ministar finasija Đanis Varofakis prestao je odjednom koristiti izraz “otpis dugova”. Ovaj izraz u Njemačkoj i drugim vjerovničkim zemljama jednostavno nije prihvatljiv, objasnio je on. Umjesto toga atinska vlada prezentirala je prijedloge sa mjerama za restrukturiranje dugova.
Susret sa Junkerom
Na mjesto grčkih obveznica kupljenih od Evropske centralne banke treba da dođu obligacije sa neograničenim rokom dospijeća. Osim toga Atina hoće da više oporezuje upravo bogate Grke.
Međutim, kako treba da se riješi problem kratkoročnih obaveza? Samo u prošloj godini Atina je kod grčkih banaka i internacionalnih Hedge fondova uzela oko 14 milijardi evra preko obveznica. Velike sume će uskoro dospjeti.
Kako vidi bližu i dalju budućnost mora Cipras u srijedu objasniti predsjedniku komisije Žan Klodu Junkeru. Pred ovaj sastanak Jumkersova ekipa se trudila da umanji očekivanja od ovoga sastanka. Prvo se govorilo o konferenciji za štampu sa Ciprasem a onda je iz toga proizašlo samo zajedničko fotografisanje.
Junker je lično upozorio na pretjerana očekivanja. „Ne može se sve promjeniti zbog jednog izbornog rezultata koji se jednima dopada a drugima ne dopada“, rekao je on u utorak. Jedan visoki činovnik EU je dodao: „Radi se prije svega o tome da se Grcima jasno predstavi njihovo stanje.“
I kancelarka Angela Merkel je suzdržana. “Ne želim sada sve komentirati”, rekla je u utorak o grčkim prijedlozima za restruktuiranje dugova. Njen ministar finansija Wolfgang Šojble će se u četvrtak susresti sa svojim grčkim kolegom.
Renci i Cipras će svoj slijedeći zajednički nastup imati 12. februara u Briselu na sastanku na vrhu EU. Prije toga Cipras putuje u Pariz – možda će francuskom predsjedniku Olandeu ponuditi članstvo u najekskluzivnijoj Boygroup u Evropi.