Češko zdravstvo najbolje od svih postkomunističkih zemalja. Mađari i Poljaci se žale na dugo vrijeme čekanja
Povezani članci
- Države suspendirale upotrebu aviona tipa Boeing 737 Max
- „To je šok za mnoge koji svoje srodnike njeguju kod kuće“
- U ratu u Etiopiji silovane desetine žena i ubijene stotine civila
- Evropa i kriza na Balkanu
- Bolsonaro otišao iz Brazila, neće prisustvovati inauguraciji novog predsednika
- Islanđani počeli zatvarati bankare koji su ih upropastili
Foto: Shutterstock
- Srednjoevropske zemlje u nivou zdravstvene zaštite stalno zaostaju za Njemačkom ili Austrijom
- Izuzetak je Češka kojoj su švedski eksperti dali 13. mjesto od tridesetpet država
- Mnogi Mađari koji žive van gradova imaju do najbližeg doma zdravlja 40, 50 i više kilometara. Problem je i dugo vrijeme čekanja. Isto važi i za Poljake.
Uredio: Ešref Zaimbegović
Srednjoevropske zemlje koje su pristupile EU u maju 2004. ne obezbjeđuju svojim stanovnicima takvu zdravstvenu zaštitu kao Njemačka ili Austrija. Te spadaju u prvih deset u Evropi. Međutim Češka opet toliko ne zaostaje.
Od tridesetpet zemalja koje je vrijednovao švedski institut Health Consumer Powerhouse koji prati zdravstvene sisteme Češkoj je pripalo trinaesto mjesto što je najbolje od svih postkomunističkih zemalja. Odmah je iza Švedske ali ispred Britanije ili Italije.
Česi mogu slobodno birati svoga ljekara ili bolnicu. Tako liberalni su i Nijemci. Međutim jedno je pravo a drugo realnost. „Ona se od obećane slobode izbora dosta razlikuje,“ upozorava stručnjak za zdravstveno pravo Ondrej Dostal iz firme PwC Legal. Prema njemu mora se vrijednovati i to koliko je pristupačna zdravstvena zaštita za izolovane seniore koji žive na udaljenom području. To dosadašnja statistika ne uzima u obzir.
„Iz podataka domaćih zdravstvenih osiguranja proizlazi da na preventivnom pregledu u poslednje tri godine nije bilo oko tri miliona ljudi. Ili da 100 hiljada ljudi, uključujući djecu nema svoga ljekara opšte prakse,“ navodi Dostal.
Loš stav zdravstva i česte korupcione afere pri kupovini lijekova ili aparata za bolnice su jedan od uzroka zašto Slovaci ocjenjuju kvalitet života u svojoj zemlji kao loš.
To što je učestvovao u karitativnom radu pomažući teško oboljelim i obećavao da će se boriti protiv korupcije u zdravstvu bio je jedan od razloga zašto je 2014. Andrej Kiska pobijedio premijera Roberta Fica u direktnom izboru predsjednika.
Slovački ljekari i sestre često se žale na niske plate i odlaze u inostranstvo ili u privatni sektor. Naprimjer ove godine u augustu zaposlenici odjelenja dijagnostičke i interventne radiologije Narodnog instituta za oboljenja srca i žila grupno su otišli u privatnu firmu.
U razvoj bolnica u Slovačkoj investira naprimjer i finansijska grupacija Penta. Iduće godine bi se naprimjer u Bratislavi trebala početi graditi velika bolnica za više od 100 milona evra.
Slovačko zdravstvo švedski stručnjaci vide na 23. mjestu. Mađarska (31. mjesto) i Poljska (32.) se već niz godina nalaze na dnu evropske ljestvice.
Dugogodišnji loš stav zdravstva u Mađarskoj je posljednji puta kompleksno pokušala riješiti socialističko – liberalna vlada premijera Ference Gyurcsánye 2008. godine.
Htjeli su zavesti plaćanje posjete ljekarima i time učiniti transparentnijim sistem u kome je bilo pravilom da pacijent dolazi ljekaru automatski sa kovertom jer ljekari imaju male plate. Uvođenje plaćanja odbili su Mađari u referendumu koga je progurala tadašnja opoziciona partija Fidesz.
Ta partija je od 2010. na vlasti a pritužbe na pogoršanje kvaliteta zdravstvene zaštite pripada čestim kritikama na adresu vlade i premijera Viktora Orbana. Mađari koji žive na selu imaju često 40, 50 pa i više kilometara do najbližeg doma zdravlja.
Na pogoršanje kvaliteta zdravstva često se žale i Poljaci. Pritom je skoro svaki ministar dolazio sa nekakvim prijedlogom reformi ili temeljnih promjena. Sadašnji ministar zdravstva Konstanty Radziwill hoće da ograniči ulogu slobodnog tržišta u zdravstvu i nasuprot tomu da stvori mrežu bolnica koje bi se finansirale direkton iz budžeta. Međutim on nema jaku poziciju u vladi.
Poljaci se žale na dugo čekanje na razna ispitivanja i na lošu pristupačnost opšte zdravstvene zaštite uključujući i ljekare opšte prakse. Situacija se razlikuje od regiona do regiona. Naprimjer varšavske bolnice su davale 19. septembra termin za operaciju kukova na polovinu novembra ali u Svetokrižkem vojvodstvu južno od poljske metropole termin je moguć tek u maju iduće godine.
ihned.cz
NIVO ZDRAVSTVA U EVROPI
(prema poslednjoj studiji Euro Heaalt Consumer Index)
maksimum bodova 1000
- Holandija 927
- Švicarska 904
- Norveška 865
- Belgija 860
- Island 854
- Luksemburg 851
- Njemačka 849
- Finska 842
- Danska 827
- Austrija 826
- Francuska 815
- Švedska 800
- Češka 780
- Portugal 763
- Britanija 761
- Slovenija 740
- Estonija 729
- Španija 709
- Hrvatska 703
- Makedonija 699
- Irska 689
- Italija 682
- Slovačka 678
- Srbija 670
- Malta 663
- Kipar 623
- Litva 620
- Grčka 600
- Letonija 589
- Mađarska 575
- Poljska 564
- Albanija 551
- Bugarska 526
- Crna Gora 518
- Rumunija 497