Boris Johnson odustao od kandidature za premijera Velike Britanije
Povezani članci
- Njemačka Kurdima na sjeveru Iraka šalje vojnu pomoć
- SAD upozorile Tiranu da se ne miješa u poslove Srbije
- Socijalisti Edija Rame osvojili apsolutnu većinu na izborima u Albaniji
- Zašto se iranski režiseri kažnjavaju zatvorom i zabranom rada?
- Nobel za mir u teškom vremenu za novinarstvo
- U poplavama u Vijetnamu poginule 24 osobe
Foto: KGC-254/STAR MAX/IPx/AP
Bivši britanski premijer Boris Džonson (Johnson) odustao je od namere da se ponovo kandiduje za lidera Konzervativne partije i premijera, posle sumnji među konzervativnim poslanicima da ima dovoljnu podršku za politički povratak.
Dok deo konzervativaca veruje da bi Džonson mogao da ponovo donese stranci pobedu na izborima, mnogi su upozorili da bi njegov povratak bio katastrofa posle niza skandala u njegovom mandatu, pišu svetski mediji.
U stranačkom i nacionalnom interesu
Džonson se u nedelju, 23. oktobra, povukao iz trke za sledećeg britanskog premijera nakon što je njegova kampanja posustala, a rivali su tvrdili da neće dobiti podršku 100 konzervativnih poslanika što je neophodno za formalnu kandidaturu, ukazuje Fajnenšl tajms (The Financial Times).
Uprkos besomučnim pokušajima da poveća podršku, Džonson je objavio da odustaje od pokušaja da se vrati na mesto premijera samo nekoliko nedelja pošto je izašao iz Dauning strita 10.
Njegovim povlačenjem, bivši ministar finansija Riši Sunak (Rishi) je favorit da nasledi Liz Tras (Truss) na mestu lidera konzervativaca i premijera.
Džonson je u saopštenju objavljenom u 21 čas rekao da je prikupio podršku više od 100 torijevskih poslanika, ali da se povlači u stranačkom i nacionalnom interesu, na šta je, kako ističe britanski list, jedan član Sunakovog tabora rekao: “To očigledno nije tačno”.
Prethodno tokom dana Džonson se mučio da dobije javnu podršku bitnijeg broja poslanika. Prema računici Fajnenšl tajmsa, bivšeg premijera je javno podržalo 52 poslanika, a Sunaka više od 130.
Pored Sunaka u trci je još ostala Peni Mordont (Penny Mordaunt) koju podržava manje od 30 poslanika konzervativaca. Ako do ponedeljka, 24. oktobra, ona ne dostigne prag od 100 poslanika, Sunak će biti premijer.
Džonson je u saopštenju naveo da je njegovo povlačenje – samo 12 sati nakon što je pozvao pristalice da pojačaju napore da povećaju broj poslanika koji ga podržava – bilo potpuno altruistično.
Prema propozicijama izbora novog lidera, posle glasanja konzervativnih poslanika, o izboru između dva kandidata s najviše glasova u parlamentu odlučivali bi članovi Konzervativne partije. Džonson je rekao da bi pobedio na glasanju među članstvom, ali da je došao do zaključka da to ne bi bilo ispravno. “Ne možete efikasno da vladate ako nemate ujedinjenu stranku u parlamentu”, naveo je u saopštenju.
Sumnje u reči bivšeg premijera
Džonsonova najava je značajan razvoj događaja, ističe BBC u analizi, ukazujući da su mnoge njegove pristalice tokom dana bile ubeđene da će se kandidovati.
Džonson je rekao da misli da je mogao da pridobije članstvo i da bude u Dauning stritu do kraja nedelje, ali je i priznao da bi imao problema da ujedini Konzervativnu partiju iza sebe.
Bivši premijer kaže da ima podršku 102 poslanika, ali to se ne može proveriti. Javno je podršku iskazalo znatno manje njih i možda se nikada sa sigurnošću neće znati koliko je tačno poslanika stalo iza njegove kandidature.
Ali, kako ukazuje britanski javni servis, sa sigurnošću se može reći da su mnogi torijevski poslanici skeptični da ga je podržalo onoliko koliko Džonson tvrdi.
Pokušaj dogovora s rivalima
Džonson se prethodno nije ni zvanično izjasnio o svojoj kandidaturi, mada je svojim pristalicama rekao da ima takvu nameru, dobivši podršku sedam ministara u vladi, ukazuje Gardijan (The Guardian).
Nakon što je prekinuo odmor na Karibima, Džonson je u subotu, 22. oktobra, razgovarao s Sunakom i Mordont u pokušaju da ih ubedi da stanu iza njegovog pokušaja političkog povratka.
Džonson je, kako ukazuje britanski list, rekao da zbog nepostizanja dogovora sa Sunakom i Mordont, misli da je najbolje da se ne kandiduje i da će dati podršku pobedniku izbora za lidera konzervativaca.
Odluka Džonsona okončala je grozničavih nekoliko dana u kojima je pokrenuo energičnu kampanju za povratak na funkciju koju je napustio pre tri meseca usred niza skandala, piše Njujork tajms (The New York Times).
Ipak, dodaje list, kampanja bivšeg premijera nikada nije dobila na zamahu, pošto su istaknuti članovi Konzervativne partije dali podršku Sunaku kao boljoj opciji za pokušaj ponovnog ujedinjenja duboko podeljene stranke.
Sigurna ruka naspram haosa
Nadmetanje za naslednika Liz Tras posle njene ostavke nakon implozije njenog ekonomskog programa, brzo se pretvorilo u politički brutalan okršaj koji je razotkrio podele u Konzervativnoj partiji, ističe Volstrit džurnal (The Wall Street Journal), dodajući da poslanici kažu da će verovatno doći do još mnogo obrta, kako se nastavljaju cenkanja i pogodbe oko pozicija i uticaja.
Sunak je u Konzervativnoj partiji viđen kao sigurna ruka koja može da stabilizuje tržišta dok se zemlja bori s dvocifrenom inflacijom i usporavanjem ekonomskog rasta. S druge strane, ukazuje američki list, značajan deo torijevaca je želeo Džonsonov povratak zbog njegove sposobnosti da pobedi na izborima, posebno sada kada Konzervativna partija ima rekordno nizak rejting posle propalog plana Liz Tras o smanjenju poreza.
Događaji u proteklih nekoliko dana su takođe istakli Džonovu moć da privuče pažnju, podvlači Volstrit džurnal, ukazujući da su hiljade ljudi pratile let kojim se Džonson u subotu vraćao s odmora u Dominikanskoj Republici.
Kritičari međutim kažu da bi Džonsonov haotični stil vladanja bio potencijalno katastrofalan u vreme kada tržišta kažnjavaju sve znake nestabilnosti. On je inače bio primoran na ostavku nakon što je 50 članova njegove vlade dalo ostavku, dovodeći u pitanje njegov integritet posle niza skandala.
Parlamentarni odbor trenutno istražuje da li je Džonson lagao parlament o zabavama koje su se održavale u Dauning stritu tokom mera zatvaranja zbog Covid-19. Odbor bi mogao da ga suspenduje iz parlamenta na više dana, što bi potencijalno moglo da okonča njegovo vreme na funkciji.
‘Nije vreme za Borisa’
Problem bivšeg lidera svrgnutog u julu je što su mnoge njegove kolege u parlamentu iz Konzervativne partije, zajedno s istaknutim članovima stranke kao i nekada naklonjenim tabloidima, smatrale da bi njegov povratak na vlast značio “katastrofu”, ukazuje Vašington post (The Washington Post).
Džonson je nekada bio veoma popularan, ali je danas polarizujuća figura, čak i u svojoj stranci, dok ga van Konzervativne partije šira javnost, kako navodi američki list, ne podnosi, pošto je njegova popularnost strmoglavo opala.
Bivši lider torijevaca Vilijam Hejg (William Hague) rekao je da je Džonsonov povratak na vlast “najgora ideja za koju sam čuo u 46 godina koliko sam član Konzervativne stranke”.
Stiv Bejker (Steve Baker), evroskeptik s uticajem na desnom krilu Konzervativne partije, rekao je da će Džonsonov povratak biti “zagarantovana katastrofa”. On je dodao da Džonson nije za “dosadnu vladavinu” i da sada “nije vreme za Borisa i njegov stil”.
Drugi koji su podržali Sunaka kažu da je Velika Britanija u teškoj situaciji i koriste fraze kao što su “stabilnost” i “kompetentnost”.
S druge strane, većina Britanaca kaže da želi nove parlamentarne izbore, iako oni ne moraju da se održe do januara 2025. Izbori se, kako objašnjava Vašington post, mogu raspisati ranije, ali je za to potrebna podrška konzervativnih poslanika, što se čini malo verovatnim budući da bi trojevci doživeli ubedljiv poraz ako bi se sada održali izbori.