Biden i Merkel za zajednički front prema Rusiji i Kini
Povezani članci
- The Guardian: Europska elita želi maknuti Sirizu
- Premijerov prebjeg znak da se bliži Assadov krah
- Trećina svjetske ekonomije u recesiji 2023., predviđa Međunarodni monetarni fond
- Ukrajina stavlja Le Pen na crnu listu, zabranjen joj ulazak u zemlju
- Izazovi slovenske i vanjske politike EU u vrijeme krize
- Kriza lire i inflacija: Turska u spirali pada
foto: DW
Biden je ponovio zabrinutost zbog izgradnje plinovoda Sjeverni tok 2 koji se gradi od Rusije do Njemačke dnom Baltičkog mora.
Američki predsjednik Joe Biden i njemačka kancelarka Angela Merkel su obećali da će zajedno raditi na odbrani od Rusije i zajedno se suprotstaviti antidemokratskim akcijama Kine, te da se razmatra ukidanje zabrane putovanja iz Evrope u SAD, prenosi Hina.
Biden je ponovio zabrinutost zbog izgradnje plinovoda Sjeverni tok 2 koji se gradi od Rusije do Njemačke dnom Baltičkog mora, a oboje su bili jedinstveni u uvjerenju da Rusija ne bi trebala koristiti energiju kao oružje.
“Stojimo zajedno i nastavit ćemo zajedno braniti naše istočne bočne saveznike u NATO-u od ruske agresije”, rekao je Biden na zajedničkoj konferenciji za novinare s Merkel.
Rekao je da će se obje zemlje zalagati za demokratska načela i univerzalna prava, te da će se boriti protiv potkopavanja slobodnog i otvorenog društva, bio to slučaj s Kinom ili bilo kojom drugom zemljom.
SAD i Njemačka su saveznici u NATO-u
Sjedinjene Države i Njemačka ključni su saveznici u NATO-u, ali odnos je pretrpio za vrijeme bivšeg predsjednika Donalda Trumpa. Biden i Merkel, koji se godinama poznaju i surađuju, obećali su da će jačati veze između dviju zemalja u budućnosti, javlja Reuters.
Washington se boji da će plinovod Sjeverni tok 2, vrijedan 11 milijardi dolara, za koji se očekuje da će biti završen u septembru, naštetiti Ukrajini i povećati evropsko oslanjanje na ruski plin.
Sjedinjene Države žele da Njemačka pronađe načine kako osigurati da Rusija ne može koristiti plinovod za nanošenje štete Ukrajini ili drugim saveznicima u istočnoj Evropi.
Njemačka i Sjedinjene Države također se ne slažu oko toga koliko je promišljeno partnerstvo s Kinom u poslovnim projektima, oko privremenih odricanja od patenata usmjerenih na ubrzanje globalne proizvodnje vakcina COVID-19 i oko stalnih ograničenja za Evropljane koji putuju u Sjedinjene Države.
Biden (78) i Merkel (66) žele ojačati transatlantski odnos koji je pretrpio pod čestim Trumpovim kritikama bliskih američkih saveznika.
Jaka saradnja dvije države
“Saradnja između Sjedinjenih Država i Njemačke jaka je i nadamo se da ćemo je nastaviti, a uvjeren sam da hoćemo”, rekao je Biden započinjući sastanak koji je trajao duže od sat vremena. Kazao je da je Merkel mnogo puta bila u Ovalnom uredu i nazvao je “velikom prijateljicom, osobnom prijateljicom i prijateljicom Sjedinjenih Država”.
“Cijenim prijateljstvo”, rekla je Merkel, prva evropska čelnica koja je posjetila Bidena u Bijeloj kući, naglašavajući ulogu Amerike u izgradnji slobodne i demokratske Njemačke nakon Drugog svjetskog rata.
Biden je rekao da Sjedinjene Države preispituju kada mogu ukinuti ograničenja putovanja u Sjedinjene Države iz većine Europe nakon što je njemačka kancelarka Angela Merkel pokrenula to pitanje.
“U postupku je”, rekao je Biden i dodao da će vjerojatno moći odgovoriti “u sljedećih nekoliko dana“ te da čeka mišljenje američkog tima za COVID.