Austrija traži razjašnjenje njemačke odluke o migrantima
Povezani članci
Njemačka kancelarka Angela Merkel postigla je dogovor o migrantima sa vlastitim ministrom unutrašnjih poslova Horstom Seehoferom (Zehofer), čime je okončan spor o migraciji koji je prijetio da razbije vladajuću koaliciju u Njemačkoj, kao i 70 godina dugo jedinistvo Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU), konzervativnog desnog centra.
Nakon cjelodnevnih pregovora u ponedjeljak, obje strane su konstatovale da je utvrđen “dobar kompromis… nakon teške borbe”, kako je to rekla Merkel.
Detalji sporazuma, kako su naveli, biće uskoro objavljeni.
Austrija je, u međuvremenu, saopštila da je spremna da zaštiti granice i spriječi negativne efekte zbog poteza Njemačke.
Angela Merkel se saglasila da pojača kontrolu na austrijskoj granici da bi sprečavali ljude koji su se prijavili za azil u drugim državama Evropske unije da uđu u Njemačku.
“Postigli smo sporazum nakon intenzivnih pregovora. Sada imamo jasan dogovor o tome kako da ubuduće spriječimo nelegalnu migraciju preko austrijsko-njemačke granice”, rekao je Seehofer uz opasku da će drugi detalji biti objavljeni uskoro.
Naglasio je da namjerava da ostane u kabinetu kancelarke Merkel iako je prijetio ostavkom. Seehofer je lider CSU-a, bavarske sestrinske stranke, CDU.
“Nakon intenzivnih pregovora između CDU i CSU, postigli smo sporazum o tome kako ubuduće da spriječimo ileglanu imigraciju na granici između Njemačke i Austrije”, potvrdila je i Merkel.
Ključno pitanje sada ostaje kako će ovaj sporazum funkcionisati na granici između dvije zemlje.
Vlada u Beču je saopštila da će oni sa duge strane pripremiti mjere da zaštite svoju južnu granicu, kao i da će tražiti brzo razjašnjenje njemačke odluke.
“Ukoliko ovaj sporazum postane pozicija njemačke vlade, mi to vidimo kao podsticaj da brzo preduzmemo akciju da spriječimo negativne posljedice za Austriju i njeno stanovništvo”, naveo je kancelar Sebastian Kurz (Sebastijan Kurc) u zajedničkom saopštenju, sa dva ekstremno desničarska člana njegovog kabineta. Oni traže od Berlina razjašnjenje.
Kako navodi Reuters, prema sporazumu, migranti koji su već tražili azil u drugim državama Evropske unije biće zadržavani u tranzitnim centrima na njemačkoj granici, dok Berlin pregovara o bilateralnim sporazumima o njihovom povratku nazad.
Austrija koja se graniči upravo sa njemačkom saveznom državom Bavarskom, u više navrata je rekla da će u najmanju ruku učiniti isto što i Nijemci na svojim migrantskim rutama na granici, kao što su one koje dijeli sa Italijom i Slovenijom. Jačanje njemačkih graničnih kontrola u prošlosti je izazivalo strah od gomilanja migranata u Austriji.
U zajedničkom saopštenju Kurza sa vicekancelarom Heizn-Christian Stracheom (Štraheom) i ministrom unutrašnjih poslova Herbertom Kicklom navodi se da je “vlada Austrije spremna da preduzme posebne mjere zaštite na našoj južnoj granici” ali bez detalja. Jedno je poznato – da je južna granica Austrije ona prema Sloveniji i Italiji.
Dogovor u ponedjeljak uveče sa Merkel, Horst Seehofer je predstavio kao pobjedu, no analitičari navode da se Bavarac ipak preigrao izdajući ultimatum o ostavci, jer je nakon toga u Bundestagu Merkel, koja je u petak u Briselu uspjela da isposluje evropski dogovor i bilateralne sporazume sa više od deset zemlja, dobila podršku i svoje stranke i vođstva Seehoferove CSU, čime ga je ostavila u izolaciji.
Seehofer se nije u ponedjeljak pojavio u parlamentu.
U svakom slučaju, dogovor utvrđen između kancelarke i njenog ministra unutrašnjih poslova treba da potvrdi i treća članica vladajuće koalicije Socijaldemokrate (SPD) koji treba da daju svoju podršku dogovoru u posljednjem trenutku.
Liderka SDP-a Andrea Nahles (Nales) je već rekla da je “njeno strpljenje već na izmaku”, dodajući da oni žele “humanitarnu ali isto tako i realističnu migracionu politiku”.
Iako je kancelarka dobila još jednu tešku bitku, Judy Dempsey (Džudi Dempsi) iz Carnegie Europe kaže da je kompromis u posljednjem trenutku oko njemačke izbjegličke politike ostavio i Angelu Merkel i Evropu – slabijima.