Armenci upozorili da će napustiti Nagorno-Karabah

RSE
Autor/ica 24.9.2023. u 13:19

Armenci upozorili da će napustiti Nagorno-Karabah

Foto: REUTERS/Irakli Gedenidze

Armenci Nagorno-Karabaha preći će u Armeniju jer ne žele da žive kao dio Azerbejdžana i da strahuju od etničkog čišćenja, saopćilo je u nedjelju Reutersu vodstvo te otcijepljene regije.

Armenci Nagorno-Karabaha, teritorije koja je međunarodno priznata kao dio Azerbejdžana, ali je izvan kontrole Bakua od raspada Sovjetskog Saveza, bili su prisiljeni proglasiti primirje 20. septembra nakon munjevite 24-satne vojne operacije azerbajdžanske vojske.

Azerbejdžan kaže da će garantirati njihova prava i integrirati regiju, ali vodstvo Armenaca u Karabahu reklo je Reutersu da će oni otići. Azerbajdžan je više puta negirao bilo kakvu namjeru da im našteti.

“Naši ljudi ne žele da žive u sklopu Azerbejdžana i 9,9 posto njih radije će da napusti našu istorijsku teritoriju”, rekao je David Babajan, savjetnik Samvela Šahramanijana, predsjednika Republike Artsak, kako Armenci nazivaju Nagorno-Karabah.

U tom planinskom regionu živi oko 120.000 Armenaca, od kojih mnogi mjesecima nemaju dovoljno hrane ili goriva uslijed blokade koju su nametnule azerbejdžanskih snaga.

Babajan je rekao da nije jasno kada će Armenaca iz Karabaha krenuti ka koridoru Lačin.

“Sudbina našeg jadnog naroda ući će u istoriju kao bruka i sramota za armenski narod i za cijeli civilizovani svijet. Oni koji su odgovorni za našu sudbinu jednog dana će morati da odgovaraju pred Bogom za svoje grijehe”, rekao je.

Azerbejdžan je u srijedu 20. septembra proglasio prekid vatre nakon što je prisilio Armence da prihvate potpuno vraćanje Karabaha, enklavu etničkih Armenaca, pod kontrolu Azerbejdžana.

Armenija je u subotu pozvala na hitno raspoređivanje misije UN radi kontrole poštovanja ljudskih prava i bezbjednosti u Nagorno-Karabahu nakon što je najavljen dolazak pomoći u ovaj region u vrijeme prekida vatre.

Armenija i Azerbejdžan, koji su bili dio Sovjetskog Saveza, vodili su dva rata oko Karabaha od njegovog raspada 1991. godine. Regija je međunarodno priznata kao deo Azerbejdžana, ali je, uz podršku Armenije, uživao de fakto nezavisnost poslednje tri decenije.

Armenija, koja je izgubila rat od Azerbejdžana 2020. godine oko te regije, pripremila je objekte za smeštaj desetine hiljada Armenaca iz Nagorno-Karabaha, uključujući hotele u blizini granice.

RSE

RSE
Autor/ica 24.9.2023. u 13:19