Apple sjedi na 100 milijardi dolara casha i sa svima je na ti
Povezani članci
- Iran pogodio zračne baze SAD u Iraku raketama, osveta za ubistvo Soleimanija
- Najbrži supersport Ferrari imaće stakla iz Horovica
- Američko-kineski trgovinski sukob: Dva twita koji sve riskiraju
- Restoran u stilu toaleta – da li biste ručali ovde?
- Sirene u Jeruzalemu: Hamas na krvavu izraelsku zračnu ofenzivu odgovorio raketama
- EU traži od Izraela da prekine praksu administrativnog hapšenja Palestinaca
Skupina je prodala 37 milijuna aparata iPhonea u periodu bošićnih I novogodišnjih praznika novembar 2011 – januar 2012, i prevazilazi sva očekivanja prodaje. Brojke prodaje iPada su više od onih prodatih PC Helwet Packarda.
Milijarda dolara tjedno – to je novi rekord Applea u sektoru high-tehnike. Kretanja akcija su poskočila, katapultirajući ponovno, i to u roku od nekoliko sati, Apple u rang prve kapitalizacije svjetske burze, ispred Exxona. I bez Stevea Jobsa skupina nastavlja iznenađivati tržišta. U posljednjem trimestru 2011., koji odgovara prvom poreskom trimestru 2012., firma sa znakom jabuke konstatirala je neto rezultat od 13,1 milijardu dolara, dakle duplo od onog prošle godine u istom periodu. Imaće od čega povećati i onako izuzetan finansijski kapital skupine, koji se sada približava stotini milijardi dolara (97, 6 precizno) i čime nahraniti polemike o korištenju te planine cash novca. Apple ne predviđa povećanje dividendi. “Mi ozbiljno raspravljamo o toj temi, jednostavno je potvrdio Peter Oppenheimer, finansijski direktor Applea. Nećemo pustiti da nam taj novac isprži prste”. Stotina milijardi, to je odprilike kapitalizacija Intela, i više od kapitalizacije američkog mega-operatora Verizon ili “teškaša” Net Cisco.
Nezasitan apetit
Porast dobiti Applea je direktno povezana sa porastom njegovih prihoda. U toku posljednja tri mjeseca prihod je dosegao 73% godišnjeg, to jest 46,3 milijarde dolara, i time je Apple postao svjetski broj 1 u “techu”, ispred Samsunga i HP.
Nezasitan apetit potrošača za iPhoneom ne prestaje. Smartphone, Appleova zvijezda, prodat je u 37 milijuna primjeraka, izdaleka prevazilazeći najoptimističnije procjene analitičara, sa 21 milijuna više prodatih aparata u odnosu na prethodni trimester. Izlazak novog iPhonea 4S u oktobru dopingovao je prodaju nakon tromjesječja kojeg je okarakteriziralo prilično iščekivanje. “Mogli smo prodati i više aparata – da smo ih imali”, objasnio je generalni direktor Tim Cook. Sa 24,4 milijarde dolara linija aktivnosti iPhonea je teška polovicu iznosa prihoda.
Za razliku od onoga što su neki predviđali, rast iPhonea nije usporen u trenutku lansiranja Androida, platforme koja je konkurencija Googleu i koji je objavio 700 000 aktivacija dnevno. Treba reći da Apple nastavlja potpisivanje sa novim operaterima i brzo se razvija u Kini. Objava rezultata četvrtog trimestra Samsunga biće pravi test: dika Androida bi mogla prodati 35 milijuna smartphonea.
Apple trijumfira i sa iPadom. Izumitelj tabletnih računara je prodao 15,4 milijuna primjeraka. U godinu dana prodaja je udvostručena. Izlazak na tržište Amazonovog Kindle Firea, tablice po cijeni od 200 dolara, nije ni na koji način naškodio iPadu. Riječima brojki koje govore o prihodu, ova linija aktivnosti prevazilazi 9 milijardi dolara, i ispred je računara iMac (6,6 milijardi dolara). Sve ovo u ime najvećeg profita Applea, jer je margina eksploatacije skočila sa 31% na 37% u tri mjeseca. Ko može bolje?