Amnesty International: Zakon o nacionalnoj sigurnosti u Hong Kongu je ‘kriza ljudskih prava’
Povezani članci
- Najmanje deset mrtvih i 30 nestalih u brodolomu kod Libije
- SAD protiv svih
- Naftni koncerni investiraju stotine milijardi dolara u nove naftne i gasne bušotine
- SAD: Usvojen zakon koji će spriječiti novu ‘zabranu muslimanima’
- Rekordna godina kompanije Saint – Gobain u Češkoj
- Pjongjang prihvata dijalog sa Seulom o ZOI
foto: century-press.com
Peking je Hong Kongu krajem juna prošle godine nametnuo zakon o nacionalnoj sigurnosti kojim se kažnjava sve što Kina smatra subverzijom, separatizmom, terorizmom i saradnjom sa stranim silama.
Zakon o nacionalnoj sigurnosti u Hong Kongu stvorio je “krizu ljudskih prava”, a vlasti su ga koristile za obračun s neistomišljenicima, objavio je Amnesty International u izvještaju u srijedu, godinu dana od nametanja tog zakona, prenosi Hina.
Peking je Hong Kongu krajem juna prošle godine nametnuo zakon o nacionalnoj sigurnosti kojim se kažnjava sve što Kina smatra subverzijom, separatizmom, terorizmom i saradnjom sa stranim silama.
Vlasti su rekle da će zakon pogađati “vrlo malu manjinu” ljudi i da je njime vraćena stabilnost nakon višemjesečnih i često nasilnih prosvjeda 2019. godine. Navode da su prava i slobode bivše britanske kolonije i dalje zaštićena, ali nisu apsolutna.
“Zakon o nacionalnoj sigurnosti je u godinu dana stavio Hong Kong na brzi put da postane policijska država i stvorio krizu ljudskih prava za ljude koji ondje žive”, rekla je Yamini Mishra, regionalna direktorica Amnesty Internationala za Aziju i Pacifik.
Hong Kong je vraćen Kini 1997. godine
Izvještaj međunarodne skupine za ljudska prava sadrži analizu sudskih presuda, bilješke s ročišta i intervjue s aktivistima, a u njemu se zaključuje kako se zakon koristi za “široki spektar kršenja ljudskih prava”.
Hong Kong je vraćen Kini 1997. godine uz obećanje o visokom stupnju autonomije te zaštiti prava i sloboda najmanje 50 godina.
Mishra je rekla da je zakon “zarazio svaki dio hongkonškog društva i potaknuo klimu straha koja prisiljava stanovnike da dvaput razmisle o onome što govore, što tvitaju i kako žive svoje živote”.
Uhapšeno je više od 100 ljudi, a najmanje 60 ih je optuženo pod tim zakonom, pokazuju podaci Reutersa.